ישיבת מועצת העיר עפולה תדון מחר, יום שלישי, בעמדת העירייה בנוגע לסיפוח הכפר דחי לעיר. זאת לקראת דיון שאמור להיערך בקרוב במשרד הפנים בנושא אפשרות הוצאת הכפר דחי מתחום השיפוט של המועצה האזורית בוסתן אל מארג' וצירופו לתחום שיפוטה של העיר עפולה.
הכפר דחי (צילום: שרון צור)הכפר דחי (צילום: שרון צור)
הכפר דחי (צילום: שרון צור)
(הכפר דחי (צילום: שרון צור))
במכתב ששלח היום ראש העיר אבי אלקבץ לחברי מועצת העיר בנושא הוא ציין כי הדיון חייב להתקיים בהקדם מפאת חשיבות הנושא וההשפעה המכרעת שעשויה להיות לו על אופייה והרכב התושבים של העיר.
במכתב הביע אלקבץ את עמדתו בנושא וכתב: "ברקע לדיון אני מבקש להזכיר כי במכתב שהוצא על ידי ראש העיר הקודם יצחק מירון ומוען לארז קרייזלר יו"ר ועדת החקירה לבדיקת מעמד מוניציפאלי וחלוקת הכנסות באזור המועצה האזורית בוסתן אל מארג', הודיע מירון לוועדה כי 'עיריית עפולה תהא מוכנה לשקול בחיוב קליטת אחד מיישובי המועצה, (כפר דחי..) וזאת בתנאים שיסוכמו'. לדעתי לא ביטא מירון את עמדת העירייה ואת עמדת תושבי העיר. למרבה הצער מירון הציג עמדה כביכול בשם העיר בלא שטרח להביא את הנושא לדיון במועצת העיר".
עוד כתב אלקבץ במכתב לחברי מועצת העיר כי "מירון ביטא את עמדותיו האישיות וניסה לכפות אותן על העיר ועל תושביה תוך שהסתיר מהציבור וממועצת העיר את העמדה שהוצגה כעמדת העיר/העירייה, בלא לקיים כל הליך שקוטף ופומבי של גיבוש עמדת העירייה. לדעתי העמדה הוצגה בחוסר סמכות".
צילום: שרון צורצילום: שרון צור
צילום: שרון צור
(צילום: שרון צור)
ראש העיר אלקבץ סיים את המכתב בבקשה מחברי מועצמת העיר להציג עמדה מאוחדת של העיר ותושביה המתנגדת לסיפוח או צירוף הכפר דחי לעיר עפולה. "זאת כדי לשמור על הצביון של העיר", כתב אלקבץ.
במכתב הסביר ראש העיר עפולה כי המבנה הנוכחי של המועצה האזורית מסוגלת לתת להם שירותים, בעיקר שרותי חינוך ודת מותאמים ולא לערבם בתוך עפולה. "עמדה זו היא גם עמדת ראש המועצה האזורית בוסתן אל מארג' עבד אלכרים זועבי, אשר סבור גם הוא כי יש לשמור על עצמאות המועצה וייחודה", כתב אלקבץ.
ראש מועצת בוסתן אל מארג' עבד אלכרים זועבי: מסר בתגובה "אני מתנגד לצירוף הכפר דחי לעפולה ושלחתי מכתב בנושא למשרד הפנים. מליאת המועצה התכנסה והחליטה פה אחד שנישאר מועצה אזורית שתכלול את ארבעת הכפרים - נין, דחי, סולם ומסר. בנושא הזה אני באותה עמדה עם ראש העיר עפולה. אני מקווה שלאחר משא ומתן נשיג את המטרה שלנו".
מהאופוזיציה נמסר בתגובה: "מחר מכנס אלקבץ את מועצת העיר על שום מה? כדי לנסות שוב להתל בתושבי העיר. כך, יידרשו חברי המועצה להצביע על משהו שאינו קיים. יודגש שאין מדובר כלל בסיפוח אלא בהכלה של כפר דחי בתחום השיפוט של עפולה בלבד. על אף שבתקופת כהונתו של אלקבץ הקודמת, הכפר דחי כבר היה בתחום השיפוט של עפולה ואלקבץ לא הביע כל התנגדות לכך ואף נתן שירותי תכנון ובניה לכפר דחי, כמו במועצות האזוריות השכנות יזרעאל וגלבוע אשר בתחומן כפרים ערביים רבים ולעולם אין מצב של עירוב בין הישובים. מזה כמה שנים, מתקיימים דיונים במשרד הפנים שהוא הריבון, על האפשרות לפרק את מועצת בוסתן אלמארג'. במענה לפניית משרד הפנים ביוני 2014, במסגרת דיונים אילו, הבהיר מירון, שאם יוחלט על פירוק המועצה, יהיה מוכן לשקול כבעבר, את הכלת כפר דחי (לא סיפוח) לתחום השיפוט של עפולה וכי הוא מעדיף שימשיכו לפעול כמועצה עצמאית. מירון הביע עמדה זו מתוך אחריותו כראש עיר, כדי להמשיך ולשמור על יחסי שכנות טובים עם השכנים שלנו, להם חשיבות גדולה לחוסנה של עפולה ומעמדה כבירת העמק. אלקבץ, ממשיך להתל בתושבי העיר בניסיון להוכיח את מה שכולם יודעים. אלקבץ אינו יכול לעמוד בהבטחות הבחירות שהבטיח לשמור על הצביון היהודי".