עיריית עפולה החליטה לסגור את מחלקת הספורט ולהעבירה לרשת המתנ"סים 'שחקים'. החלטה זו זכתה לגיבוי מצד מועצת העיר, שהצביעה בעדה בישיבתה האחרונה.
בראש מחלקת הספורט העירונית בעפולה עומד היום עודד פרל, שהתמנה לתפקיד לפני חמש שנים, במקומו של יוסי הררי שיצא לגמלאות. עוד עובדים במחלקה כעובדי עירייה רכז הספורט משה גואטה, שבעבר היה אחראי על הספורט במועצת הפועלים, ומנהל אצטדיון גבעת המורה דרור דסו. יתר עובדי המחלקה מועסקים דרך המתנ"ס בכפיפות של עבודה למחלקת הספורט בעירייה.
עיריית עפולה (צילום: שרון צור)עיריית עפולה (צילום: שרון צור)
עיריית עפולה (צילום: שרון צור)
(עיריית עפולה (צילום: שרון צור))
פעילותה של מחלקת הספורט של עיריית עפולה מגוונת מאוד. היא מנהלת את בתי הספר לספורט בעיר, שכוללים את ענפי הכדורסל, הכדורגל, התעמלות, ג'ודו ועוד. כמו כן מנהלת ומארגנת את אירועי הספורט העירוניים כדוגמת צעדת יערות גבעת המורה, ריצות ליל ירח, טורנירים עירוניים בכל ענפי הספורט וכמובן את אירוע ההנצחה לזכר הנופלים בכדורסל. כמו כן עוסקת בחינוך הפורמלי ומארגנת תחרויות ליגות בבתי הספר היסודיים בכדורגל, בכדורגל ובענפים נוספים.
נוסף על כך, פרל הכניס למחלקה תוכניות ארציות כדוגמת פרחי ספורט בענפים כדורגל, כדורסל, התעמלות אמנותית ואקרובטיקה ותוכנית 'אבות ובנים על המגרש' שפועל בשכונות בעיר. מדובר בתוכנית שהורים וילדים משחקים יחדיו על המגרש עם מנחה קבוצתי.
לצד כל זה מחלקת הספורט בעירייה מנהלת את כל מתקני הספורט בעיר – מגרשי הכדורגל ואולמות הספורט ואף אחראית על בטיחותם ושימושם לכלל הציבור ולחוגים השונים. כמו כן מחלקת הספורט בעירייה פועלת בשיתוף פעולה עם משרד התרבות והספורט ומגייסת משאבים רבים ממשרדי הממשלה השונים.
כאמור פרל, בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול ובעל תואר שני בהצטיינות במדיניות ציבורית למנהלים מאוניברסיטת תל אביב, מונה לתפקיד לפני חמש בשל הרזומה והעשייה שלו כאיש ספורט. הוא מוערך מאוד על עבודתו וזוכה לשבחים ולפרגון רב על המקצועיות והעשייה.
"ישנה הצעת חוק מצד משרד התרבות והספורט לפיה תפקיד מנהל מחלקת ספורט בעירייה יהפוך לסטוטורי, כלומר רשות מקומית תחויב להעסיק מנהל מחלקת ספורט בעירייה ואם לא תעשה כך לא תקבל תקציבים מהמדינה", אמר השבוע גורם בעירייה, "לכן כל המהלך הזה הוא לא נכון ולא מקצועי".
מה יעלה בגורל עודד פרל ושאר עובדי מחלקת הספורט? היות שהמשרה שלהם מתייתרת עקב סגירת המחלקה יש שלוש אופציות אפשריות: האחת, יועברו לעבוד במחלקה אחרת בעירייה. השנייה, יסיימו את עבודתם בעירייה. השלישית, יעברו באותם תפקידים ותנאים למתנ"ס.
חברת מועצת העיר מטעם הקואליציה נגה שרון נמנעה בהצבעה במועצה על העברת מחלקת הספורט ל'שחקים'. "לא יכולה לקבל החלטה מקצועית גורלית ללא למידה מקיפה של נושא העברת מחלקת הספורט למתנ"ס שחקים", נימקה את הצבעתה.
מנהל מחלקת הספורט עודד פרל סירב להגיב.
מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "ברוב הרשויות בישראל תחום התרבות והספורט מנוהל על ידי זרועות ביצוע כגון מתנ"ס או חברה חיצונית".
לשאלה אם בעקבות המהלך יפוטרו עובדים נמסר מהעירייה: "במקרה הזה מדובר בשני עובדים בלבד שלא מן הנמנע שימשיכו בתפקידם גם תחת ניהול המתנ"ס".