סלומון טולדנו, מורה לנהיגה ממגדל העמק, החליט לצאת ביוזמה אישית שבה הוא מדרבן את כל תלמידיו להשקיע בלימודי המתמטיקה ובתמורה מצ'פר אותם בשיעור נהיגה חינם.
טולדנו (65), אב לחמישה ילדים המשמש גם כמרצה בקורסים לנהיגה מונעת וכמתנדב במשטרת התנועה הארצית, החליט לצאת ב'מבצע' שבו כל תלמיד שלו שיקבל ציון של 90 ומעלה במקצוע המתמטיקה בתעודת אמצע וסוף שנה - יתוגמל בשיעור חינם. על היוזמה חשב כבר בסוף השנה שעברה, אך החל ליישם אותה עם חלוקת התעודות של מחצית השנה שנערכה בט"ו בשבט לפני כשלושה שבועות.
סלומון טולדנו | צילום: שרון צורסלומון טולדנו | צילום: שרון צור
סלומון טולדנו | צילום: שרון צור
(סלומון טולדנו | צילום: שרון צור)
"כתבתי לכל התלמידים שלי בקבוצת הוואטספ שכל מי שהוציא ציון מעל 90 במקצוע המתמטיקה, שיצלם לי את התעודה שלו והוא יזוכה בשיעור נהיגה חינם", מספר טולדנו ומוסיף למה בחר דווקא במקצוע המתמטיקה, "בשלב הראשון העדפתי להתחיל עם מקצוע המתמטיקה שחשוב מאוד בעיניי ואהבתי אותו מאוד גם כילד. בחלוקת התעודות הבאה אני אכניס גם את מקצוע הביולוגיה ובעתיד אני מתכוון להרחיב את זה למקצועות נוספים שיכללו עוד מקצועות ריאליים".
למען החברה
הרעיון צץ במוחו אחרי ששוחח עם תלמידיו על המקצועות השונים. "פגשתי לא מעט תלמידים שהיו אומרים לי 'למה אני צריך ללמוד 5 יחידות מתמטיקה, מספיק לי 3', וזה צרם לי", הוא מסביר, "אני תמיד מדרבן אותם לתגבר את היחידות ומציע גם לשבת עם מי שרוצה ולתת עזרה כמה שאני יכול. מעבר להצלחה בשיעורי הנהיגה, חשוב לי שהתלמידים ילמדו טוב כל השנה ושתהיה להם מוטיבציה להשקיע כדי שבתעודה הבאה יקבלו ציונים טובים יותר. החינוך במגדל העמק לא בירידה, אבל גם לא בעלייה וחשוב לי לדרבן אותם שיצליחו".
בכלל כל העניין הזה התחיל, לדבריו, כשהיה שואל תלמידים בקורס לנהיגה מונעת שאלה מתמטית פשוטה. "הם לא היו יודעים לענות וזה פשוט צרם לי. אמרתי להם 'ככה קורה לכם גם בכביש, אתם לא מכירים את החוקים וכל אחד עושה מה שהוא רוצה בכביש'. אם כולם יכירו את החוקים, אז לא יהיו תאונות דרכים. אני משליך את התרגילים במתמטיקה לתאונות דרכים ולכן החלטתי לצאת ב'מבצע' הזה, ואם זה יצליח ויתרום במשהו גם במניעת תאונות הדרכים וגם להישגים של התלמידים בבית הספר - לא יהיה יותר שמח ממני".
מה היו התגובות ליוזמה?
"התגובות היו מהממות - גם של ההורים, גם של התלמידים וגם המורים בבתי הספר שמחו על היוזמה. יש התלהבות מסביב לעניין והתלמידים גם דאגו לציין שזה מעודד אותם להצליח ולהשקיע. לשמוע את זה מעודד גם אותי".
טולדנו אומר כי אינו יודע אם מורים נוספים שמעו על העניין, אבל הוא מקווה שעוד ועוד מורים ילכו בעקבותיו. "אני מאוד אשמח אם מורים נוספים ייעשו זאת והמעגל הזה יתרחב. זה רק יכול לתרום להישגי התלמידים".
מאיפה הרצון הזה לתרום מעצמך בצורה כזו?
"מעבר לפרנסה האישית שלי אני רוצה לתרום לחברה כי זה מאוד חשוב שהדור הבא היה ברמה יותר גבוהה. היום בלי תואר ראשון ושני קשה מאוד להתקדם בחיים ומאוד חשוב שהדור הבא יהיה בעל השכלה גבוהה יותר ויהיה יותר ענייני והישגי כדי שיתרום למדינה שלנו. אז אני מנסה לעשות את חלקי גם במישור הזה וגם במניעת תאונות הדרכים במסגרת הקורסים לנהיגה מונעת ובמסגרת משטרת התנועה הארצית".
טולדנו. "חשוב לי לדרבן אותם שיצליחו" | צילום: שרון צורטולדנו. "חשוב לי לדרבן אותם שיצליחו" | צילום: שרון צור
טולדנו. "חשוב לי לדרבן אותם שיצליחו" | צילום: שרון צור
(טולדנו. "חשוב לי לדרבן אותם שיצליחו" | צילום: שרון צור)
מוטיבציית יתר
פריאל כץ (17.5) ממגדל העמק, תלמידתו של טולדנו, מספרת כי גם היא נהנתה משיעור אחד חינם עקב ההישגים הלימודיים שלה במקצוע המתמטיקה. "לפני שלושה שבועות קיבלנו תעודות וקיבלתי ציון מעל 90 ב־5 יחידות מתמטיקה", היא מספרת, "כשהגעתי לשיעור נהיגה סלומון ביקש שאצלם לו את התעודה ושאני אקבל שיעור אחד על חשבונו. בהתחלה חשבתי שהוא צוחק כי אני לא מכירה עוד מורים שיעשו דבר כזה. כשהבנתי שהוא רציני ושעוד תלמידים זכו לקבל שיעור חינם, הופתעתי לטובה. זה מאוד נחמד לראות שלסלמון חשובה ההצלחה שלנו בלימודים ולא אכפת לו רק מהכסף, אלא מהתלמיד עצמו שיצליח בכל התחומים. עכשיו יש לי מוטיבציית יתר להצליח גם בתעודה של סוף השנה".
נועה עזרן (18) מכפר ברוך, תלמידה נוספת של טולדנו, מציינת גם היא עד כמה היוזמה של המורה שלה עשתה לה טוב על הלב. "אין ספק שהיוזמה של סלומון נותנת לי ולתמידים אחרים הרבה מוטיבציה להשקיע בלימודים. כשקיבלתי את התעודה עם ציון 92 במתמטיקה הוא ממש התגאה בי וזה כיף לראות שבאמת אכפת לו מהתלמידים שלו וחשוב לו שהם יצליחו. זה רק מדרבן אותנו להמשיך ולהשקיע. הוא מורה אלוף והרבה חברים שלי כבר התעניינו ורוצים להירשם אצלו גם בשביל השיעור חינם (צוחקת), אבל בעיקר בגלל היחס האישי שהוא נותן לכל אחד".