הועדה הגיאוגרפית במשרד הפנים ערכה היום, ראשון 2.12, סיור מיוחד במועצה האזורית מגידו בהשתתפות נציגי המושבים וראשי רשויות על מנת לנהל שיח הנוגע לתכנית הסיפוח של המושבים עין העמק ואליקים לעיר יקנעם עלית. אם התכנית תצא אל הפועל יבנו כ-4,500 יחידות דיור נוספות על קרקעות שני המושבים.
צילום: יח"צצילום: יח"צ
צילום: יח"צ
(צילום: יח"צ)
"זה יהיה פשוט אסון ובכייה לדורות", אמר ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, בסיור ליו"ר הועדה עמרם קלעג'י, "לעיר יקנעם עלית יש את האפשרות לבנות בתחומה אלפי יחידות דיור נוספות כמו בניה לגובה ופרויקט התחדשות עירונית, כפי שקורה בשאר הערים. לבנות בקרקעות הללו, השייכות למושבים יהווה פגיעה חמורה בעצמאותם ובעתידם של היישובים עין העמק ואליקים ויפגע באורח החיים של היישובים בסביבה".
במהלך הסיור העלו את טענותיהם גם נציגי המושבים: אלי שלום, מזכיר האגודה החקלאית באליקים ויוסי לוי, מזכיר מושב עין העמק
במהלך הסיור הצביע ראש המועצה חולבסקי על שטח של מאות דונמים מצפון לאליקים, שניתן להעביר לרשות יקנעם כחלופה לתכניות הסיפוח שלה וזאת מבלי שתהיה פגיעה בשום יישוב. הסיור נערך גם בתוך העיר יקנעם ובמהלכו הציע ראש המועצה אזורים רבים שבהם ניתן לבנות אלפי יחידות דיור.
בסיום הסיור נפגשו חברי הוועדה עם תושבי המושבים בבית העם באליקים. אחד מהם אמר: "בגיל 75 פתאום רוצים להפוך אותי לעירוני? אני מבקש מכם, תניחו לקרקעות שלנו, לא סתם עבדתי כאן כל חיי".
תושבת יקנעם עלית שהגיעה לדיון הביעה גם היא את התנגדותה הנחרצת לתכנית ואמרה שהיא תגרום לצפיפות בעיר ושאף אחד לא שאל את התושבים האם הם בכלל רוצים את התכנית.