גננת מטעם משרד החינוך, שעבדה בגן ילדים באזור המועצה האזורית מרום הגליל, שברה את רגלה במהלך עבודתה והגישה תביעה נגד המועצה, נגד חברת הביטוח שלה 'שרביט' ונגד משרד החינוך. במסגרת התביעה היא פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לה, בטענה שהנתבעים התרשלו בתפקידם.
קראו עוד ב-mynet: צפת: 26 משפחות נאלצות לחיות ב־0 מעלות
על פי התביעה, לפני כשש שנים, כשהשגיחה על הילדים בחצר המשחקים, הבחינה הגננת כי שניים מהם מתגוששים ורבים על חפץ בסמוך לארגז החול. לטענתה בתביעה, כשמנעה נפילה של אחד מהם, נפלה בעצמה לארגז החול ושברה את רגלה.
הגננת פונתה לבית החולים, שם עברה ניתוח כדי לקבע את רגלה עם פלטות וברגים, ולאחר מכן אושפזה שלוש פעמים עקב סיבוכים באזור הניתוח. מומחה רפואי מטעם בית המשפט בתחום האורתופדיה קבע כי נותרה לה נכות קבועה ברגלה, בשיעור של 15 אחוז.
במסגרת התביעה טענה עוד הגננת כי בארגז החול היה חסר חול בעת האירוע - נושא שנמצא באחריות המועצה, במסגרת תפקידה לטפל בליקויים בשטח החצר ובגן. בנוסף לכך טענה כי פנתה למועצה פעמים רבות, גם בגלל לחץ מהורי הילדים, והתריעה על בעיות בטיחותיות בגן. מנגד הכחישו הנתבעות את נסיבות המקרה וטענו, בין היתר, שעדותה של הגננת בנוגע לנסיבות התאונה הן בגדר "עדות יחיד", ומאחר שאין בפני בית המשפט גרסה אמינה שלהן - עליו לדחות את התביעה. בנוסף לכך, במהלך המשפט העידה מפקחת מטעם משרד החינוך, שטענה כי לפני התאונה לא קיבלה אף פנייה על ליקוי במתקני חצר הגן.
השופט דניאל קירס מבית משפט השלום בצפת החליט לקבל חלקית את התביעה. הוא קבע כי הגננת זכאית לפיצוי של כ־93 אלף שקל, בתוספת 18 אחוז שכר טרחת עורך דין, אך ייחס לה אחריות למקרה ("אשם תורם") בשיעור של 40 אחוז; על פי פסיקתו, בעת המקרה היתה הגננת מנהלת הגן, ולכן היה עליה לדווח בכתב גם למפקחת משרד החינוך על המחסור בחול.
הוא חייב את המועצה לשלם לגננת כ־46,500 שקל (מחצית מסכום הפיצוי) ואת שארית הפיצוי - כ־9,300 שקל (10 אחוזים) - ישלם משרד החינוך כמעסיק של התובעת.
בפסק הדין ייחס השופט את האחריות לתאונה הן למועצה, האחראית על בטיחותו ותחזוקתו של הגן, והן למשרד החינוך, האמור לפקח על כך. אף שעדותה של הגננת "היתה נגועה בחוסר מהימנות באשר לנסיבות התרחשות התאונה", נכתב בפסק הדין, הגננת ללא ספק שברה את רגלה כשנפלה בארגז החול בגן הילדים בעת שמילאה את תפקידה.