עיריית עפולה פועלת בימים אלה מול משרד התחבורה בנוגע להפעלת קו ישיר של רכבת העמק לתל אביב. בעירייה מודעים לחשיבות הגדולה ולביקוש המשמעותי של החיבור לתל אביב ואזור המרכז בקרב תושביה, ולכן שלח ראש העירייה יצחק מירון מכתב בנושא לשר התחבורה ישראל כץ.
פסטיבל רכבת העמק: אלפים גדשו את הרכבת בחול המועד
כיום פועל ברכבת העמק קו אחד, המחבר אותה מבית שאן במזרח ועד חיפה במערב. תושבי עפולה והסביבה, שרוצים לנסוע לתל אביב, נאלצים להחליף רכבת בחיפה - דבר שמסרבל ומאריך מאוד את הנסיעה. בשבועות האחרונים - תקופת ההרצה של קו רכבת העמק - התלוננו תושבים רבים על חסרונה של נסיעה ישירה למרכז, הגורם לחלקם לשקול את כדאיות השימוש ברכבת העמק לצורך נסיעה לתל אביב.
במכתבו לשר התחבורה ציין ראש עיריית עפולה את היתרונות שבהפעלת קו ישיר מבית שאן דרך תחנות עפולה, כפר ברוך-מגדל העמק וכפר יהושע-יקנעם לתל אביב. "אין כל ספק שליישום האפשרות להגיע מעפולה ישירות לתל אביב, שעל פניו אינה מסובכת ואינה טעונה בהשקעה נוספת בתשתיות, יש כמה יתרונות ברורים", כתב מירון לשר התחבורה, "הגברה ושיפור משמעותי של רמת השירות ובעיקר האטרקטיביות של הרכבת, הפחתת העומס והגודש של התנועה בכבישים המובילים מאזורנו לאזור המרכז והגברת הכלכליות של הקו".
לטענת מירון, אם יופעל קו ישיר לתל אביב, רבים יעדיפו לנסוע בו ולהגיע בנוחות לתל אביב בפרק זמן סביר, המוערך בכשעה ו־20 דקות ובעלות נמוכה יותר, יחסית לשימוש ברכב פרטי.
בתקופה האחרונה עלה הנושא לדיון בפגישות שהתקיימו בין הנהלת העיר לבין בכירים בהנהלת רכבת ישראל. מהעירייה נמסר כי נציגי הרכבת הבהירו שהסוגיה אינה פשוטה, אך נוצר הרושם כי יש כוונה לסייע בעניין.
בעיריית בית שאן מברכים על היוזמה של עיריית עפולה. "אנו מקבלים פניות רבות מתושבים שטוענים כי הנסיעה בקו שיש בו עצירות תכופות, בנוסף לצורך להחליף רכבת, כולל המתנה לא קצרה בחיפה, הופכים את הנסיעה לארוכה ומתישה", נמסר מעיריית בית שאן. "נשמח להצטרף לכל יוזמה שתעניק חוויה משופרת לתושבי בית שאן והעמק".
בשבוע שעבר נערך בתחנת עפולה הטקס הרשמי של פתיחת קו רכבת העמק, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ, בכירי רכבת ישראל, ראשי הרשויות באזור, ותיקי העמק ותושבים רבים. במהלך הטקס הופיעו להקת הזמר הוותיקה 'הגבעטרון' ומקהלת 'שיראל' של הקונסרבטוריון בעפולה.
ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "בקו מסילת החוף ישנן שתי מסילות רכבת בלבד ומכאן כי קיימת מגבלה על מספר הרכבות שניתן להפעיל בין חיפה ות"א. לכן בשלב זה, לא ניתן להוסיף עוד רכבת מחיפה לת"א. יש להדגיש, כי בנסיעה מבית שאן לתל אביב, מחליפים רכבת בחיפה כך שזמן ההמתנה אליה נע בין 5 ל-7 דק' בלבד".