כשבוע לאחר המאבק של תנועת 'שינוי כיוון', תושבי הגליל וראשי הרשויות באזור הגיע לכנסת, ואחרי ששר האוצר משה כחלון, בנאומו מעל דוכן הנואמים בכנסת, כינה אותו "הצגת ילדים" - המאבק צובר תאוצה. בשעה שוועדת המנכ"לים דנה בעיקרי התוכנית ומנסה לגבש דרכים לשלב אותה בתקציב המדינה, שולחים השבוע סטודנטים במכללה האקדמית 'תל חי' מכתב פתוח לשר האוצר ומפצירים בו לא להתעלם מהגליל.
זעקת תושבי הגליל: "נמאס לנו להיות מסכנים"
וכך כותבים הסטודנטים לכחלון, בין היתר: "אנו מייצגים כ־5,000 סטודנטים, שרובם הגדול (כ־70 אחוז) מצהירים שנה אחרי שנה על רצונם להישאר באזור, אך בסופו של דבר פחות מ־7 אחוזים בלבד מצליחים להישאר בגליל בתום לימודיהם - והשאר נודדים למרכז, למצוא שם מקור תעסוקה הולם במקצוע שרכשו. אנו מגיעים לגליל מכל רחבי הארץ, פוגשים כאן חבל־ארץ מקסים, ואחרי שלוש שנים של לימודים באקדמיה, אנו מבינים: זה המקום האידיאלי להקים בו בית, לגדל ילדים במרחבים הירוקים, בסמוך לנחלים ובתוך כל השקט והרוגע הזה.
"במשך שנות לימודינו הכרנו מקרוב את הקהילות בגליל: את בני עיירות הפיתוח, בני המושבות, המושבים, הקיבוצים והכפרים, מכל העדות והמגזרים: יהודים, דרוזים, נוצרים ומוסלמים. ההיכרות העמוקה נעשתה תוך כדי ובעקבות השתתפות במגוון עצום של פעילויות אקדמיות וחברתיות בקהילות השונות".
בהמשך מכתבם פונים הסטודנטים לכחלון בתחינה שיעזור להם להגשים את חלומם ולהשתקע בגליל: "אתה יודע מה קרה לנו? התאהבנו. התאהבנו באזור הקסום והמיוחד הזה, בקהילות המתגוררות במקום, בנוף עוצר הנשימה. אנחנו רוצים להקים כאן את ביתנו, אנחנו רוצים לגדל כאן את ילדינו. ממשלות ישראל לדורותיהן טוענות כי הגליל הוא נכס לאומי, כי יעשו הכל לפיתוחו ולחיזוקו, כי יביאו משפחות וצעירים להתגורר בו.
"ואנו אומרים לך, שר האוצר - אתם לא צריכים להביא זוגות וצעירים לגליל: אנחנו כבר פה. כל מה שאנו מבקשים - עִזרו לנו להישאר. תַקצבו את תוכנית הצפון, תפעלו למַמשה, תפעלו לפיתוח מקורות תעסוקה לאקדמאים - ואנחנו בונים את ביתנו כאן בגליל".
לסיום הם כותבים: "הפערים בין הגליל למרכז, ואפילו בין הגליל לנגב, הולכים ומתרחבים בעשור האחרון בכל התחומים: תעסוקה, חינוך, בריאות, תרבות ופנאי. אין סיבה שלא נזכה לקבל מה שכל אזרח במדינת ישראל רשאי לקבל. פערים אלה ניתנים לגישור אם רק תחליטו לפעול לצמצומם, באמצעות תוכנית אסטרטגית מקיפה - תוכנית שגיבשו משרדי הממשלה וראשי הרשויות בצפון ומונחת על שולחנכם לתקצוב. אנחנו מבקשים: לא עוד ועדות בענייני צפון. אַשרו את התקציב ותאפשרו לנו להישאר כאן אחת ולתמיד".
יש לציין כי במהלך השבוע האחרון הצטרפו למאבק גם כמה בעלי עסקים באזור הצפון, ובכלל זה מסעדות שהודיעו כי יתרמו חלק ממחירי הארוחות שיימכרו לטובת המשך המאבק.