בפעם השנייה בתוך חודשים ספורים זכו 12 תלמידי כיתה י"א מבית הספר 'דנציגר דרכא' בקרית שמונה במדלייה.
התחרות התקיימה בשבוע שעבר באוניברסיטת MIT שבבוסטון, שבה הציגו התלמידים ממגמת ביו־טכנולוגיה את המוצר שפיתחו, הגורם לחולי סוכרת לא להימשך לטעמים מתוקים, וזכו במדליית זהב. התחרות הקודמת שבה השתתפו התקיימה במילָנו, והם שבו הביתה עם מדליית כסף.
תלמידים מנשר פיתחו עזרים לבעלי מוגבלויות
מדובר בתחרות יוקרתית בשם IGEM, המתקיימת אחת לשנה זה 13 שנים ומתמקדת בפיתוחים בתחום ההנדסה הגנטית. משתתפות בה כ־250 קבוצות תלמידים מכל העולם, החל מבתי ספר תיכוניים, דרך קולג'ים וכלה באוניברסיטאות.
התחרות עוסקת בכל הקשור לביולוגיה סינתטית, וכל קבוצה צריכה לייצר מוצר חדש תוך שימת דגש על פרקטיקה. לישראל היתה נציגות מכובדת, שכן לצד התלמידים מהגליל נטלו בה חלק קבוצות מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ומהטכניון בחיפה.
כדי לזכות בנקודות בתחרות, המוצר החדש שמוצג בה חייב להיות בעל יתרון יישומי. יתרון המוצר שפיתחו תלמידי המגמה טמון ביכולתו לעזור לחולים לאזן את רמות הסוכר בגופם, וכתוצאה מכך להפחית את כמות האינסולין שעליהם להזריק לעצמם.
בנוסף לכך, המוצר יכול לשמש כפתרון לילדים החוששים לבלוע כדורים ותרופות, כי הוא מאלחש את קולטני הטעם בפיהם, וכך הם יכולים לבלוע את התרופה בלי לחוש טעם מר. תלמידי המגמה הביו–טכנולוגית שהשתתפו בתחרות חויבו לשעות התנדבות בקהילה, ובמסגרת זו יצרו משחקים המתמקדים בחוש הטעם, והם מציגים אותם באירועים שונים.
כדי להפוך את חזון המוצר למציאות יישומית, עמלו בחודשים האחרונים על פיתוח הפרויקט צוות מעבדה מיומן וקבוצת תלמידים מצטיינת של בית הספר. הנהלת בית הספר גייסה גם סיוע של מעבדת GGA בקצרין, בראשותו של פרופסור דני ברקוביץ', הנחשב מומחה בעל שם עולמי ומפתח פטנטים בעולם הביו־טכנולוגיה והרפואה.