"טבריה כבויה והיא צריכה רוח חדשנית שתעיר אותה", כך מצהיר עומרי נחום, המועמד מטעם 'יש עתיד' למועצת העיר בבחירות שיתקיימו ב־22 באוקטובר השנה. "אנחנו החילונים חייבים להגיע לקלפיות בהמונינו כדי להחזיר לידינו את המושכות. זה אולי נשמע פטרוני, אבל אנחנו נדאג לחרדים".
צפת: תושב הקים קבוצת פייסבוק נגד ההתחרדות ראש עיריית צפת בעבר: החילונים צריכים להתעורר מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
נחום (33), מורה לאזרחות ומחנך בבית הספר 'ברנקו וייס' בעיר, החליט להסיר את הכפפות, לצאת מהכיתה ולהתמודד בבחירות הקרובות למועצה, בשאיפה להגיע לתפקיד סגן ראש העירייה — שאחראי על החינוך, התרבות והספורט.
מוטרד מתהליך ההתחרדות ארוך השנים שעוברת טבריה, הוא קורא למצביעים להגיע לקלפיות כדי להחזיר את טבריה לימי הזוהר שלה משנות ה־80 וה־90, ומבטיח לחולל מהפך וגם להחזיר את ריקודי העם, לפתוח את בתי הקולנוע מחדש ולארגן מסיבות שכונתיות.
נחום, הנשוי לאשת חינוך, הוא סרן במיל ומחנך. "אני מחנך כיתה, וזה הכי כיף בעולם לחנך", הוא מגלה, "בשנה האחרונה אני עושה ערבי חינוך פתוחים לקהל הרחב, ויומיים בשבוע אני מלמד במתנ"ס. אף פעם לא עזבתי את טבריה והיא חשובה לי".
למה לטבריינים יש מנהג כזה, להצהיר שהם לא עזבו את העיר? "כי הרבה עוזבים אותה. טבריה היא סרט אימה. האוכלוסייה שלה מונה 43 אלף תושבים כבר כמה שנים. איפה הריבוי הטבעי? טבריה של שנות ה־80 וה־90, שאני גדלתי בה, זו לא אותה טבריה.
טבריה התחרדה ואני לא חושב שזאת אשמת החרדים שהעיר מתחרדת. זה נובע מאתנו, מהציבור החילוני והמסורתי, שהרים ידיים.
"אם מתוך 33 אלף בעלי זכות הצבעה הגיעו להצביע רק 17 אלף איש, אז ברור שהחרדים יקבלו שישה מנדטים, למרות שהם לא שישה מנדטים בפועל. מספיק ש־23-22 אלף איש יגיעו להצביע והייצוג החרדי יקטן לשלושה מנדטים.
"גם החרדים צריכים להצביע כדי שיקבלו את מה שמגיע להם, אבל המפתח הוא ייצוג פרופורציונלי. כמורה לאזרחות אני מכנה את מה שקרה בשנים האחרונות 'עריצות המיעוט', הציבור החילוני כל הזמן בהתגוננות.
"הדימוי הלא מוסרי של העסקנות החרדית דבק בכל המגזר, ומבני מוסדות החינוך החרדיים הם ברמה ירודה. אם אני אהיה סגן ראש העירייה האחראי על החינוך, התרבות והספורט, אני אדאג שהחרדים יקבלו את מה שמגיע להם, ואהיה סגן של כולם.
"אני קורא לציבור החילוני לבוא ולתקן את הסטייה הזאת. אני רוצה להחזיר את טבריה לשנות ה־90, אז היא הייתה מקבילה לאילת ויכולת לבחור לאיזה פאב לצאת.
"המפתח הכלכלי החרדי הוביל אנשים פרטיים לסגור בשבת. כדי לתפוס את מקומה שוב, טבריה חייבת להיות פתוחה בשבת".
ומה יעשו החרדים? "יש אזורים דתיים, שהם יהיו סגורים בשבת. אני שנים לא נוהג ברחוב הסגור בשבת, אבל הטיילת, מבחינתי, היא מעוז החילוניות. היא לא צריכה להיות סגורה - לא בשבת ולא בחגים".
הטענה הרווחת היא שרוב הציבור מסורתי וממילא לא רוצה לפתוח בשבת. "זה לא נכון. בעמק הירדן פתוח בשבת וכל הטבריינים מבלים שם. אני אדם חילוני עם המון כבוד למסורת. יש לנו הרבה כבוד לדת ולחרדים".
מה ל'יש עתיד' ולעיר כמו טבריה? "ל'יש עתיד' הייתה התלבטות גדולה אם לרוץ. קיבלנו בטבריה 1,450 קולות בבחירות לכנסת, וזה לא מספיק כדי להתמודד. מה גם שזאת עיר ליכודניקית חרדית, כך שעל פניו המפלגה הייתה אמורה לברוח.
"אבל במפלגה הבינו שאם רוצים להכות שורשים בישראל צריכים להגיע לערים כמו טבריה, שבה הכניסה הפוליטית תהיה קשה יותר אבל לטווח הארוך היא תשתלם"
תשבו עם ש"ס בקואליציה? "אני לא פוסל לשבת איתם, חד וחלק. אני מקווה שגם לא יפסלו אותי. טבריה יכולה להיות עם סגן מ'יש עתיד' ואולי סגן חרדי, והיא יכולה לשמש מודל".
בימים אלה עורך נחום חוגי בית ובקרוב ייצא בקמפיין. באשר לרשימה למועצה, זו עדיין לא הושלמה. "אבל זאת הולכת להיות רשימה ייחודית, שמורכבת מאנשים ערכיים", הוא מבטיח.
ותצליחו? "בטבריה יש רוב דומיננטי שרוצה משהו אחר, וישנה הבנה בקרב כל הציבור שהבחירות האלה הן מעין קו שבר. אני חושב שנהיה הסיעה הכי גדולה במועצה. טבריה שבעה הבטחות. חמש השנים אלה הן מבחן – אם אני לא אהיה טוב, בעוד חמש שנים אל תבחרו בי".
לעומת דבריו של נחום, בש"ס חושבים אחרת. "הציבור המסורתי והחילוני מצביע בעצמו למפלגות חרדיות כי הוא רוצה עיר תיירות עם צביון חרדי", כך אמר השבוע חבר מועצת העיר יוסי אוקנין, המשמש כדובר ש"ס.
"וזה לא נעשה בכפייה, אנשים מצביעים ברגליים. אגב, גם בציבור המסורתי והחרדי יש כאלה שלא באים להצביע. בכל שנות המועצה לחרדים היו בין שניים לחמישה מנדטים, וכשיש ריבוי טבעי אך טבעי שמספר המצביעים עלה, ואי