הכוריאוגרף והרקדן אשר לב ביצע בשבוע שעבר אקט מחאה מול לשכת ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, בעקבות התבטאויותיו של גפסו נגד ערבים וסירובו להקים בעיר בית ספר לתלמידים ערביים. לב הגיע עם צוות צילום ועם הרקדן סשה אנגל והתמקם בכיכר מול בניין העירייה, שם קרא כמיצג את הדוח לתושב שפרסם גפסו לפני כחודש, ובהמשך 'הקיא' נוזל תכלכל בצבע דגל הלאום.
לא תיפתח חקירה נגד גפסו בגין הסתה לגזענות בנו של עמוס עוז: לעצור את ראש העיר נצרת עילית מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
לב (31), רקדן לשעבר באנסמבל בת שבע, השתתף בעבודות של גדולי הכוריאוגרפים בארץ, וכיום הוא עובד כרקדן ויוצר עצמאי בארץ ובעולם. הוא גדל בנצרת עילית עד גיל 17 ועדיין פוקד את העיר כדי לבקר את אביו שמתגורר בה.
"כולנו מחוברים לנצרת עילית", הוא אומר, "גם אם אני והאחים שלי לא פיזית פה, אנחנו מגיעים לפה די הרבה. אף פעם לא הפריע לי לחיות עם הערבים, להפך, אני מעריך ומכבד אותם ואת תרבותם. תמיד הפריעה לי התחושה שמנסים למנוע מהם לגור בעיר".
לדבריו, מאז שגפסו נבחר לראשות העירייה, הוא עוקב אחרי התבטאויותיו ומודאג מאוד. "זה שגפסו מצהיר בתקשורת שלא יקום בית ספר ערבי, זה מוגזם. הוא גם משתמש בסממנים הלאומיים שלנו בצורה מוגזמת. אני מעריך שזה איזה ניסיון לקבוע גבולות של הגמוניה ישראלית. ההצהרות שלו מסמנות אותי כאויב בפני השכנים".
מה התכוונת להביע במיצג? "הנוזל הכחול היה חלב צבוע בצבע מאכל שהקאתי לתוך קערה לבנה, שזה מבחינתי סמלים של הלאומיות הישראלית. מבחינתי ההתנהגות שלו נוגדת את כל אמות המוסר הבסיסיות שאני מאמין בהן. זה דוחה ומגעיל".
גפסו עצמו ירד לדבר עם לב. "הסברתי לו שאני מוחה נגד המדיניות הגזענית שלו", מספר לב, "והוא הגיב באמירות כמו 'נולדתי עם זה בוורידים' ו'לא משנה כמה תפגינו – רק תביאו לי עוד מצביעים'.
לב מדווח שהיוזמה שלו זכתה לתמיכה רבה. "קיבלתי פידבקים מזרים, מבני משפחה ומחברים", הוא אומר, "התגובות לא איחרו להגיע, גם ברשתות החברתיות".
תגובת ראש העירייה שמעון גפסו: זמני מוקדש לענייני העיר ולמשימותיי כראש עירייה, וחבל לבזבז אפילו דקה כדי להגיב על אירוע תמוה זה.