המועצה המקומית מג'דל שמס הגישה תביעה משפטית נגד משרד הביטחון, ובה דרישה לאכוף על המשרד תשלומי ארנונה, בגין נכס שהמשרד מחזיק בתחום המוניציפאלי של היישוב. הנכס הזה הוא מוצב של צה"ל, ובמשרד הביטחון זועמים על הדרישה ומשיבים שמוצב צבאי פטור מתשלומי ארנונה.
תביעה: שכן מפעיל ציוד רדיו ומשבש קליטה מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
המועצה המקומית של הכפר הדרוזי, הנושק לגבול ישראל־סוריה, הגישה את התביעה לבית משפט השלום בתל אביב־יפו, וציינה בה כי משרד הביטחון מחזיק בנכס בגודל של 150 מ"ר, בחלקו המזרחי של היישוב.
"הנתבע חייב למועצה חובות ארנונה בסך 1,374,912 שקל, נכון למרץ 2013", נכתב בתביעה. לכתב התביעה צורף העתק מתדפיס החיוב, וכן נטען: "המועצה שלחה לנתבע דרישת תשלום והתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים בגין חוב הארנונה, אולם הנתבע לא שילם את חוב הארנונה".
במשרד הביטחון שוללים מכול וכול את הטענות המועלות בתביעה, ומסרו בתגובה: "מדובר בדרישה מקוממת, לגביית ארנונה ממוצב לחימה שיושב על הגבול, ואשר כמו כל המוצבים הדומים לו בכל גבולות הארץ, פטור מתשלום כלשהו. כתב התביעה התקבל במשרד הביטחון לאחרונה, ונשיב עליו, כמקובל, לבית המשפט".
התשובה של משרד הביטחון מעלה את השאלה, אם אכן מוצבים צבאיים לא אמורים לשלם ארנונה. עו"ד איתי בסיס, המייצג את המועצה המקומית מג'דל שמס, טוען שדין מוצבים צבאיים כדין כל מחנה צבאי אחר במדינה. "טענת משרד הביטחון חסרת שחר", הוא מוסיף, "בסיסי צבא אינם פטורים מארנונה, ובכלל זה גם מוצבים".
המקרה של המוצב במגד'ל שמס הוא ייחודי, שכן המוצב נמצא ממש בתוך היישוב, 150 מטר מבניין המועצה. המוצב שוכן על גבעה בחלקו המזרחי של היישוב, לא רחוק מגדר המערכת, והוא מוקף בתים של תושבים.
לטענת עו"ד בסיס, עצם העובדה שדרך הגישה למוצב עוברת בתוך היישוב ומתוחזקת בידי המועצה המקומית, די בה לטעון שהמוצב מקבל שירותים מהמועצה המקומית, והוא מוסיף: "צר שמשרד הביטחון עושה כל שביכולתו להתחמק מתשלומי הארנונה כאחרון המשתמטים".