בית משפט המחוזי בנצרת גזר תשעה חודשי מאסר בפועל על צעיר מטבריה שנמלט מהשוטרים על אופנועו, שנרשם בטעות כגנוב אך היה שייך לו. הצעיר נאשם, בין היתר, בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, בהפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו ובהעלבת עובד ציבור.
חייל קפץ על ההגה והשתלט על אוטובוס שהדרדר מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
על פי גזר הדין, שנתן לאחרונה השופט תאופיק כתילי, הנאשם (כבן 22) הוא בעל קטנוע הרשום על שמו, אולם מפאת שגגה נרשם הקטנוע ברשות הרישוי כגנוב, וכך הוא הופיע גם במאגרי המשטרה. הנאשם, שידע על הרישום השגוי, פנה לתחנת המשטרה בטבריה ודיווח על הטעות – ובתגובה נמסר לו כי העניין יועבר לטיפול התחנה בזבולון, האחראית על הרישום השגוי.
יומיים לאחר מכן, ב-5.6.2012 בשעה 8:50, נהג הצעיר בכביש 90, ובסמוך לכביש גינוסר עקף ניידת משטרה שבה נהגו שני שוטרים. אחד השוטרים בדק במסוף וגילה כי הקטנוע רשום כגנוב. לאחר ה'גילוי' התקרב השוטר עם הניידת לקטנוע וכרז לנאשם לעצור בצד.
לפי גזר הדין, בתגובה לקריאה זו בלם הנאשם בפתאומיות וביצע פניית פרסה באמצע הכביש, וכתוצאה מכך נאלץ השוטר לבצע גם הוא בלימת חירום, וכך גם המכוניות שהיו אחריו.
על פי כתב האישום השוטר המשיך בנסיעה אחרי הצעיר, תוך הפעלת סירנה ואורות כחולים בניידת. הנאשם הסתובב לאחור וקיפל בידו את לוחיות הזיהוי של הקטנוע, על מנת למנוע את זיהויו. מיד לאחר מכן פתח בנסיעה מהירה ופראית לכיוון טבריה.
בהגיעו סמוך לצומת מגדל, שם התבצעו באותה עת עבודות תחזוקה, חצה הנאשם אי תנועה המסומן על הכביש, בניגוד לכיוון התנועה, והמשיך בנהיגה פרועה, תוך עקיפת כלי רכב ונסיעה בנתיב הנגדי, באופן המסכן נהגים אחרים. הוא המשיך להתעלם מכריזות השוטרים שקראו לו לעצור, ובשלב מסוים, כשהניידת הייתה צמודה אליו, הניף את ידו בתנועת 'אצבע משולשת' לעבר השוטרים בניידת.
בשל נהיגתו הפרועה של הצעיר הוזעקו כוחות משטרה נוספים לסייע, ולשם כך חסמו שוטרי טבריה את הכניסה לעיר, באמצעות העמדת ניידת לרוחב הכביש. עם הגעתו מלחסום, עלה הנאשם על אי תנועה וביצע פרסה, בכוונה לברוח. הניידת שדלקה אחריו עצרה, ושוטר במדים יצא ממנה ונופף לו לעצור.
הנאשם סובב את הקטנוע ונפל יחד עם הקטנוע והשוטר. בשלב זה הודיע לו השוטר כי הוא עצור, והנאשם החל להתפרע, הכה בידיו ובעט ברגליו בשוטר ובשוטרים אחרים. קצינת המבחן ציינה כי הנאשם הודה ברוב עובדות כתב האישום והסביר כי פעל מתוך לחץ ובהלה, וכן הביע חרטה וצער על התנהגותו.
הפרקליטות, באמצעות עורכת הדין צאלה פרייברג-שנער, טענה כי העונש ההולם בנסיבות המקרה נע בין 12 ל־26 חודשי מאסר בפועל ופסילת רישיון למשך שנתיים עד שלוש שנים.
הסנגור טען כי מדובר בבחור צעיר, ללא עבר פלילי, המנהל אורח חיים נורמטיבי, וכי מדובר באירוע חריג שלא היה מתרחש אלמלא רישומו המוטעה של הקטנוע כגנוב. בשל כך חשש הנאשם כי יעוכב לחקירה ויאחר לבסיס ומכאן החלטותיו השגויות. הנאשם עצמו הביע בבית המשפט צער על מעשיו והבטיח לא לחזור עליהם.
השופט כתב בהחלטתו כי התנהגותו של הנאשם ראויה לכל הוקעה וגנאי וגזר עליו בנוסף לתשעת חודשי המאסר בפועל גם תשעה חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 3,000 שקל וכן פסילת מלהחזיק או לקבל רישיון נהגיה למשך שנתיים משחרורו. כמו כן חולט הקטנוע לבקשת התביעה.
"הנאשם פגע במעשיו באינטרס החברתי של הגנה על שלומם וביטחונם של המשתמשים בדרכים, חשף אנשים רבים לסכנת חיים, ועל כל אלה הוסיף 'חטא על פשע' ופעל בניגוד להוראות השוטרים, תוך שהוא מביע זלזול בתפקידם ומבקש להסתיר מהם את זהותו". עם זאת, כתב השופט כי הנאשם אכן ניסה להימלט מהשוטרים אולם לא בשל עבירות שביצע, ומטעם זה יש מקום להעמיד את העונש ההולם על רף נמוך יותר.
סנגורו של הצעיר ביקש לעכב את ביצוע ההחלטה לצורך ערעור והשופט נעתר. עורך הדין מסר השבוע: "הוגש לבית המשפט העליון ערעור, שעיכב את ביצוע גזר הדין, ואחת הסיבות לעיכוב הביצוע היא סיכויי הערעור הטובים".