קשה להבין מה מריץ את הרב שמואל אליהו מצפת להתעמת וליצור מחלוקת גם כשאין שום סיבה נראית לעין. החזית החדשה שהוא פתח היא נגד בית החולים זיו בצפת. בחודש אוגוסט האחרון הוא שלח אל סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מכתב בו הוא מלין על המצב בבית חולים זה ואחת הטענות הייתה ששיעור התמותה בו גבוה באופן משמעותי מזה שבבתי חולים אחרים.
במשרד הבריאות ביקשו לבדוק מול בית החולים האם יש בסיס כלשהו לטענות. במקביל פנה מנהל בית החולים, פרופ' אוסקר אמבון, במכתב לרב אליהו בו כתב: "הובא לידיעתי שסגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, קיבל מכתב חתום על ידך ועל ידי רבנים מכובדים המכותבים מטה. במכתב, שהעתקו לא הועבר לידי, אתם מלינים על בעיות קשות בתפקודו של בית החולים זיו, כולל עליה בתמותת המטופלים. כפי שאתה בוודאי מבין, הטענה המועלית במכתב מטילה דופי במוסד האמון על טיפול בחולים ועל שמירת בריאות הציבור, ויש בה כדי לערער את יכולתו למלא את שליחותו".
במשרד הבריאות בדקו את הנתונים וגילו כי אין שחר לטענותיו של הרב אליהו. במכתב ששלח סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבית החולים, הוא כתב: "ערכתי בירור מעמיק ובסך הכול יכולה הנהלת בית החולים לטפוח על שכמה בכך שבבית החולים זיו התמותה עוד נמוכה מהממוצע ביתר בתי החולים בארץ".
הרב ליצמן גם סיפק נתונים במכתבו ועל פיהם אחוז התמותה בזיו עומד על 2.8 אחוז לעומת הממוצע בשאר בתי החולים שעומד על 3.7 אחוז.
כל הסיפור הזה היה נשאר אולי כתכתובת בין המכותבים בלבד, אלמלא המשיך הרב לחזור על טענותיו גם בתוכנית 'בצהרי היום' ששודרה ב-17.10.10 ברדיו קול חי. הדברים הגיעו לאוזניו של יו"ר אגודת ידידי בית החולים זיו, מאיר מוסקוביץ. מוסקוביץ היה פחות מאופק מפרופ' אמבון.
"הופתענו לגלות שמכולם", אמר מוסקוביץ', "דווקא קבוצת רבנים היא זו אשר בחרה את דרך ההכפשה והטלת הרפש על פני הדיון הענייני, ואת המעורבות בסכסוכים פוליטיים כדרכה לאגור כוח, ובכך הפכו כלי שרת בידי אינטרסים זרים. טוב יעשו המלעיזים ומלביני הפנים, אם בטרם שפיכת דברי בלע ולשון הרע התלושים מהאוויר ונעדרי כל ביסוס, יבדקו את הדברים ממקור ראשון, יסיירו בביה"ח ולצד זה ילמדו את הנתונים הסטטיסטיים המדויקים המפריכים כל טענה".
תגובת הרב שמואל אליהו: "יכול להיות שכל הדברים של כל רבני הקהילות בצפת הם סתם הכפשה בלי בסיס! בשביל זה צריך להקים 'ועדה חיצונית', שתבדוק את עשרות המקרים שהגיעו אלינו. מי מפחד מחקירה?".