קרן חינוך ארצות הברית – ישראל ומשרד המדע והטכנולוגיה קיימו יום עיון בנושא ההשכלה הגבוהה בחברה הערבית, בהשתתפות פרופסור מאג'ד אלחאג', סגן נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופסור דוד מנדלוביץ', מדען ראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, מר עאטף מועדי, מרכז ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי ועוד רבים.
בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת באחוז הסטודנטים הערבים, ובעיקר הסטודנטיות. אבל העלייה טומנת בחובה גם מילכוד, כפי שמספר ד"ר יאסר עוואד מאוניברסיטת חיפה: "העלייה במספר הסטודנטים הערבים היא ברכה וקללה גם יחד מכיוון שהמגזר הערבי אינו יכול לספק תעסוקה לאנשים הללו. אחוז האקדמאיות הערביות המובטלות הינו 43 אחוז. במגזר היהודי קשה לסטודנטים להשתלב, בין היתר בגלל ששפת אם עברית היא יתרון בארגון דובר עברית, ובגלל פער תרבותי - אם יושב מועמד ערבי בראיון הוא לא יסתכל למראיינת בעיניים ובראיונות עבודה בדרך כלל רואים בכך סימן שלילי".
עוואד מספר על ירידה ניכרת בשיעורי האנאלפאבתיות בקרב האוכלוסיה הערבית: "התופעה הזו כמעט ונעלמה והיא נמצאת כרגע כמעט אך ורק אצל מבוגרים, אם כי המצב בישובים הבדווים של מזרח עמק יזרעאל ובחלק מהכפרים הסובבים את נצרת עדיין קשה. לעומת זאת צריך לומר שמצב ההשכלה בישובים שתושביהם משרתים בצה"ל הוא בדרך כלל טוב יותר מאשר בישובים אחרים".
מטרת קרן חינוך ארצות הברית – ישראל שיזמה את הכנס היא לחזק את ההבנה בין העם האמריקני למדינות שותפות בעולם, באמצעות פרויקטים של חילופי סטונדטים. בין היתר, מבקשת הקרן לעודד סטודנטים ערבים ללמוד לתארים מתקדמים בארה"ב.