הגשמים המעטים שיורדים במדינה מבשרים על טובות. אלא שאצל ריאד סברה מהכפר הדרוזי מסעדה, הגשמים הם מטרד. הסיבה: הם חודרים לביתו בדרכם לנחל סער הסמוך. סברה פנמה עשרות פעמים למועצה הממונה, אך אלה לא עושים דבר.
ביתו של סברה נמצא ממש על שולי ערוץ נחל סער, בנקודה יחסית נמוכה ביחס לשאר בתי הכפר. לכן, בכל פעם שמתחיל לרדת גשם, כל המים זורמים לכיוון נחל סער דרך הבית של סברה, כאמור.
כבר שנים רבות שסברה ובני משפחתו מתמודדים עם ההצפות האלה. אין ספור פעמים הם פנו למועצה המקומית, אך שום דבר לא נעשה עד כה. בשבוע שעבר ירדו בצפון הגולן 70 מ"מ גשם. הפעם הגשם לא רק שטף לכיוון הבית, הוא גרם גם להצפה של מערכת הביוב, ויחד עם מי הגשמים זרמו לתוך ביתו של סברה גם מי ביוב. "התחלתי לחפור תעלה כדי לנסות להסיט את הזרימה מסביב לבית", אמר סברה, "אבל הזרימה הייתה חזקה, וכל המזרונים נרטבו".
עכשיו, כשהחורף בפתח, סברה מודאג ממה שצפוי לו. "זו לא בעיה חדשה", הוא אומר, "זה ככה מאז שאני גר בבית, רק שזה הולך ומחמיר. את הבית בניתי באישור המועצה המקומית, לכן יש להם אחריות לנושא הניקוז. הם צריכים לנקות את מערכת הביוב ולאטום אותה כדי שלא תגלוש. הם צריכים גם לבנות תעלות שינקזו את המים ישר אל הנחל. יש עכשיו ראש מועצה ממונה חדש, אני מצפה ממנו שירים את הכפפה וידאג לזה. ככה אי אפשר להמשיך לחיות".
בתגובה אמר ראש המועצה הממונה, מתי אבני: "התחלנו לטפל בנושא הניקוז, ואישרנו לכך תקציבים. אנחנו אמורים לקבל הצעות מחיר ולצאת לעבודה ברגע שייבחר הקבלן הזוכה. גם הבית של סברה נכלל בתוכנית הזאת. אני יודע שמדובר בבעיה שלא טופלה זמן רב. אני בסך הכול חודשיים בתפקיד, כך שלא היה לי הרבה זמן להיערך לגשמים, אבל אני מאמין שעד שיתחיל החורף ממש, נספיק לסיים את העבודות".
אבל את סברה זה לא מעודד. "עד שאני לא אראה שעובדים בשטח, אני לא מאמין", הוא מסכם.