ארבעה ימים אחרי שממשלת ישראל הכריזה על הפסקת אש במסגרת הלחימה ברצועת עזה, הגיע אלוף פיקוד העורף, האלוף יאיר גולן, אתמול (ד') לפגישת עבודה עם ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, על מנת להתרשם נוכח היערכות האזרחית של הרשות.
בפגישה עם צוות פיקוד העורף נכחו מנהל מחלקת הביטחון במועצה, אלי יוסף, ראש מטה החירום במועצה, דדי גופר, סיירי הביטחון של המועצה וקצין ההגמ"ר חגי לוין. ראש המועצה תיאר בפני צוות הפיקוד את הפעולות שנקטה המועצה על מנת להכין את יישובי הגולן לשעת חירום. "אנו נוקטים בגישה כי הרשות אחראית על כל ההיבטים האזרחיים בעת חירום ונערכים לכך בשנתיים האחרונות בתוכניות, בתרגולים, בהצטיידות ובהכשרת כוח אדם", הסביר מלכה.
בראש ובראשונה ציין מלכה את שיתוף הפעולה עם הפיקוד בנושא שדרוג המקלטים, ואמר כי לאור עבודה מאומצת בעלות של כ-20 מיליון שקל שודרגו מרכיבי ביטחון וכל המקלטים הציבוריים בגולן ערוכים לשהייה. "למרות זאת", אמר מלכה, "יש מספר יישובים בהם קיימים פערי מקלוט" וביקש מאלוף הפיקוד לסייע בהקמת המקלטים.
במסגרת ההיערכות לשעת חירום, עורכת המועצה השתלמויות שוטפות לצוותי החירום היישוביים ומלכה ציין כי גם ביום ביקורו של האלוף מתקיים תרגיל צבאי, בו משתתפים צוותי החירום של יישובי צפון הגולן על מנת לתרגל את עבודתם על פי תרחישים שהצבא מספק. נושא שעלה לדיון הוא תקציב אחזקת מרכיבי ביטחון שפיקוד העורף לא העביר לרשויות קו העימות.
סיום ביקורו אמר האלוף גולן, כי "אחד הנושאים החשובים שעלו בעת הלחימה בדרום הארץ היה ההתגוננות האזרחית והיכולת של ישוב לחוות מצב חירום לאורך זמן. למבצע בדרום התכוננו במשך שנתיים עם הרשויות המקומיות וניתן היה לראות את התוצאות. הרשויות האזרחיות היו מוכנות ותיפקדו כראוי ופיקוד העורף סיפק את התמיכה למנהיגות המקומית שטיפלה במשבר מול אזרחיה".
מדובר צה"ל נמסר כי "חשוב מאוד היה לאלוף פיקוד העורף להגיע כמה שיותר מהר לצפון, כדי לעדכן את ראשי המועצות ומערך החירום באזור זה בלקחים שכבר הופקו במהלך השבועות האחרונים, בהם הדרום היה נתון תחת מתקפת הטילים".