איה כורם לא גרה כאן יותר. הזמרת והיוצרת שנולדה וגדלה בנצרת עילית (היום נוף הגליל), הפכה כבר מזמן לתל אביבית. אבל בשיר הגעגוע הנוסטלגי שהוציאה השבוע, "הכוכבת של נצרת עילית", היא מודה שבתל אביב היא מרגישה זרה ולא שייכת, ושבתוך תוכה תמיד תישאר איה מנצרת עילית.
3 צפייה בגלריה
איה כורם
איה כורם
איה כורם
(צילום: אוהד רומנו)
השבוע יצא לאור אלבומה החדש, השישי במספר. הרעיון לכתיבת שיר הנושא של האלבום עלה כשכורם הקשיבה לשיר קאנטרי ישן, המספר על כוכב ילדים בתחנת טלוויזיה בעיר קטנה, שמוותר על הכסף התהילה לטובת היצמדות למקום בו גדל.
"שמעתי את השיר המקסים הזה והבנתי שעשיתי את הדרך ההפוכה", אומרת כורם. "יש לזה מחירים. אחד מהם הוא להרגיש כל הזמן קצת לא שייכת".
אבל מה היה הטריגר? פתאום התגעגעת?
"נראה לי שזאת ההזדקנות", היא צוחקת. "אני מניחה שאני לא הבנאדם היחיד שקצת מתגעגע למקום ילדותו ככל שהוא מתבגר. לא ביקרתי בעיר הרבה שנים ולאחרונה יצא לי לקפוץ. זה לא יעזור, אני מרגישה שהמקום הזה שייך לי ואני שייכת לו".

הפיצרייה, הקולנוע, הפלאפל

אם תשאלו את כורם, היא ממש לא מתלהבת מהעובדה שנצרת עילית שלה שינתה את שמה לנוף הגליל. "קשה לי לקרוא למקום הזה בכל שם אחר שהוא לא נצרת עילית", היא אומרת. "21 שנה חייתי כאן, ומבחינתי השם החדש לא סוחב את כל הזיכרונות והמשקל הנוסטלגי של הילדות שלי. אבל בתור מי שלא גרה בעיר, אני לא יכולה להגיד לתושבי העיר מה הם צריכים לעשות".
3 צפייה בגלריה
כורם עם ראש העיר רונן פלוט
כורם עם ראש העיר רונן פלוט
כורם עם ראש העיר רונן פלוט
(צילום: דוברות עיריית נוף הגליל)
גם לשינויים שהתחוללו בעיר במהלך השנים היא פחות התחברה. "כמעט נעלבתי מכל השינויים, לקחתי את זה באופן אישי", היא אומרת. "כל בניין שנראה אחרת, כל מקום ששופץ, כל דבר שהוסר ובמקומו הוצב משהו אחר. למשל, שיפצו את הבריכה המחוממת, החליפו את הבמות ובנו במקומם אמפי גדול ומרשים. דברים שהם בסך הכל שינויים לטובה. זו שמחה גדולה להסתובב בעיר. גם בצילומים של הקליפ וגם בהכנות יצא לי לפגוש פה ושם חבר'ה מהשכבה ואנשים שאני מכירה. זה כיף, זה לא קרה הרבה שנים".
מה את זוכרת מנצרת עילית של ילדותך?
"מקום קטן שבו כולם מכירים את כולם, הולכים לאותה פיצרייה ולאותו אולם קולנוע יחיד וקונים בגדים באותה חנות. יש בזה משהו מאוד בטוח ומוגן. נראה לי שזאת חוויה שכל מי שנולד וגדל בעיר קטנה יכול להזדהות איתה".
למה את מתגעגעת במיוחד?
"לאוויר. אי אפשר להשוות את האוויר בנצרת עילית לפיח של תל אביב".

קליפ שהוא ספר זיכרונות

כורם גדלה ברחוב עצמון בשכונה הצפונית בנצרת עילית, התחנכה בתיכון יגאל אלון ואחרי שירותה הצבאי עזבה את העיר. "אחרי הצבא הלכתי ללמוד ברימון. כאמנית ומוזיקאית לא הייתה לי ברירה, זו בכלל לא אופציה להתרחק מהמרכז".
היו מורים בתיכון שקלטו את הכישרון והאמינו בך?
"לא כל כך הגעתי לתיכון, כך שגם אם היו מורים כאלו, אני לא יודעת. אבל מה שכיף בעיר קטנה, שהיא מחבקת אותך. אני הייתי הילדה ששרה בטקסי בית הספר והעיר, ומבחינה זו מאוד עודדו אותי והקנו לי ביטחון".
האמינו שתהפכי לכוכבת?
"לא, אף אחד לא בנה על זה, ובטח שלא אני. אני לא יודעת מה עבר לאנשים אחרים בראש אבל אני לא תכננתי קריירה אמיתית במוזיקה. זה פשוט קרה".
שומרת על קשר עם חברי ילדות?
"כל חברי הילדות שלי מתגוררים מחוץ לעיר - בתל אביב, בחיפה ובפרדס חנה".
בשיר מוזכר תומר שוורץ מכיתה י"ב 3. יש מישהו כזה?
"בוא לא נביך אף אחד. כבר עשיתי את הטעות עם השיר של 'יונתן שפירא'. אז אני לא מספרת".
הקליפ של כורם צולם בנקודות מרכזיות בעיר – מרכז רסקו, רחוב עצמון, מתנ"ס ברקוביץ', וגם בחנות הפלאפל של טומסיס במרכז הישן של העיר. "הבאתי לשם את צוות הצילום, שיטעמו", היא אומרת. "בהתחלה הם אמרו, 'פלאפל בעיר קטנה, מה כבר יכול להיות', אבל אחרי שאכלו הם הודו שזה ממש טעים. היה לי חשוב שבקליפ יהיו מקומות שכל מי שגר בעיר בהווה או בעבר יזהה מיד. מעין ספר זיכרונות למי שקשור למקום הזה".
3 צפייה בגלריה
איה כורם
איה כורם
כורם. גדלה ברחוב עצמון
(צילום: אוהד רומנו)
כורם לא עצרה בפלאפל והגיעה בצילומי הקליפ עד לשכת ראש העיר, רונן פלוט: היא מתיישבת על כסאו, והוא נכנס לחדר בזעם ומבקש ממנה להפנים שהעיר נקראת נוף הגליל וכבר לא נצרת עילית.
"הוא והדוברת שלו היו מקסימים", היא מחייכת. "כל השיר הוא חצי בצחוק - אני קצת צוחקת על עצמי שהעזתי לחלום בגדול ולעזוב את העיר ואני מתגעגעת. ביקשנו ממנו קצת להשתטות והוא שיתף פעולה בשמחה. זה לא מובן מאליו".
ההומור מלווה את השיר כולו. "אני כוכבת של מקום שלא קיים יותר", אומרת כורם. "מי שלא מכיר אותי עלול להתבלבל ולחשוב שזה מגלומני או יהיר מצידי להגיד את זה, אבל כל השיר הזה צוחק על זה שאני ההיפך מכוכבת וסלב. מישהי שהמקום היחיד שבו אנשים עוד מתרגשים ממנה זה בבית".
עוד כתבות - חדשות מיינט העמק