מחלקת היולדות החדשה במרכז הרפואי 'העמק' חגגה לאחרונה שנה להקמתה - שנה שבמהלכה נרשם בה מספר שיא של כ־5,000 לידות. "המעבר הזה היה מאוד משמעותי, בעיקר למטופלות שקיבלו מרווח, גודל ואמצעים טובים יותר", אומר פרופסור ראיד סלים (51), מנהל חדרי הלידה בבית חולים 'העמק' וסגן מנהל חטיבת נשים ויולדות, "כשהיינו במתחם הישן היתה תמיד עלייה תלולה בלידות, אבל מאז המעבר מדובר במספרים גדולים יותר. מדובר במתחם מתקדם, בעיניי בין המפוארים בארץ, וזה הביא לעלייה משמעותית של כמעט 25 אחוז בחודשים מסוימים. אני כבר עשרים שנה במחלקה ולא היה לנו מספר כזה של לידות. השיא היה 4,500 בערך".
הצוות עם התינוקות שנולדו השבוע. "כמו בית מלון שישה כוכבים"  הצוות עם התינוקות שנולדו השבוע. "כמו בית מלון שישה כוכבים"
הצוות עם התינוקות שנולדו השבוע. "כמו בית מלון שישה כוכבים"
(צילום: דוברות המרכז הרפואי 'העמק')
איך השפיע המעבר על הצוות?
"מבחינת הצוות זה הוביל לעומס. אמנם עלינו מבחינת הצוותים, אבל לא באותו שיעור של הלידות. מבחינת הנוחיות אין ספק שיש שיפור עצום וזה משפיע לטובה גם על הצוות. אם במחלקה הקודמת היו כמה יולדות בחדר אחד, עכשיו יש יולדת או שתיים בחדר. הכניסה למיון מאפשרת קליטה נעימה יותר ואף כניסה של מלווה לחדר המיון. הכל השתדרג ברמה מאוד גבוהה. כשהתחלנו היה קצת קשה, אבל עכשיו הרבה יותר קל. ברור שתמיד יש מה לשפר, אבל אנחנו משתדרגים תוך כדי".
עליזה חתוקאי, אחות אחראית במחלקת יולדות וילודים א', מרוצה מאוד מהשדרוג שעברה המחלקה: "השדרוג מצוין. כרגע היולדות שוכבות בחדרים מרווחים עם שתי מיטות. התנאים השתנו לטובה, המחלקה נראית עכשיו כמו בית מלון שישה כוכבים, הכל חדש ומבריק. יש ליולדת ששוכבת בחדר מרחב מחיה רחב יותר, לבעל יש כורסה ולתינוק יש יחידה גדולה עם וילון חוצץ. גם חדר האוכל במחלקה השתדרג הרבה יותר; קודם היו מגיעים מגשים מוכנים ללא אפשרות בחירה, וכרגע היולדות בוחרות מה לאכול מתוך מגוון של אוכל בפס חלוקה".
פרופסור ראיד סלים פרופסור ראיד סלים
פרופסור ראיד סלים
(צילום: דוברות המרכז הרפואי 'העמק')
איך התגובות של היולדות?
"קודם היו להן הרבה טענות על צפיפות בחדרים, עכשיו הן רגועות כי התנאים שווים ויש שתי יולדות בחדר. אלו שילדו בבניין הישן ובאו ללדת שוב בבניין החדש מהופנטות מהתנאים הטובים".
יש עוד מה לשפר?
"לדעתי לא, הגענו ל'טופ' שלנו. אם יש משהו אחד שאפשר לשפר זה שהיולדות היו רוצות להיות לבד בחדר כמו ב'בילינסון' וזו השאיפה שלנו, אבל כרגע התנאים שלנו מצוינים בהשוואה למה שהיה קודם".
מערך חדרי הלידה ב'העמק'מערך חדרי הלידה ב'העמק'
הכניסה לחדרי הלידה ב'העמק'
(צילום: דוברות המרכז הרפואי 'העמק')
שינוי נוסף שעברה השנה מחלקת היולדות החדשה הוא שכעת מחלקת התינוקות ומחלקת היולדות נמצאות יחד והאחות שמטפלת ביולדת מרכזת את הטיפול גם בתינוק. יעל עמיר, האחות האחראית במחלקת יולדות וילודים ב', מספרת: "כשאני מגיעה ליולדת אני נותנת מענה לצרכים שלה ושל התינוק ומה שמקשר ביניהם. לחלק מהיולדות זה היה מבלבל בהתחלה; הן באו למחלקת תינוקות כי חשבו ששם יקבלו מענה, עד שלאט לאט הן הפנימו את השינוי. הן מקבלות עכשיו בצורה יזומה מענה לתינוק והן יודעות שהן כבר לא צריכות להגיע לתינוקייה".