הורים רבים מתלבטים מתי להתחיל בתהליך של הגמילה מחיתולים וכולם יודעים שגם לפעוט מדובר בתהליך מורכב. כדי לעזור להורים ולילדים בהתלבטות, החליטו במרפאת כללית רובע יזרעאל לקיים את האירוע הייחודי בהשתתפות עשרות ילדים והוריהם, שם למדו יחד מתי הפעוט בשל גמילה, כמה זמן אורך תהליך הגמילה ומתי כדאי להתחיל בגמילה – בקיץ או בחורף.
במהלך הערב התקבצו הילדים וההורים ונהנו מהצגת תיאטרון מושקעת העונה לשם "להתראות חיתול" של תיאטרון קרן אור ועברו הדרכה מפורטת ומעשית על ידי צוות מקצועי אשר הסביר להם את חשיבות העניין.
פעילות גמילה מחיתולים בכללית רובע יזרעאל. צילום: דוברות כללית מחוז צפוןפעילות גמילה מחיתולים בכללית רובע יזרעאל. צילום: דוברות כללית מחוז צפון
פעילות גמילה מחיתולים בכללית רובע יזרעאל. צילום: דוברות כללית מחוז צפון
(פעילות גמילה מחיתולים בכללית רובע יזרעאל. צילום: דוברות כללית מחוז צפון)
לצוות כללית יש כמה טיפים שיעזרו לכם להצליח בגמילה מחיתולים:
קיימו שיחה מקדימה עם הגננת ו/או עם המטפלת וסכמו יחד על תחילת התהליך.
רכשו ספר מתאים העוסק בנושא והקריאו אותו לילדכם.
שחקו עם הפעוט במשחקי דמיון מתאימים כמו בובה שמושיבים על סיר.
רכשו מלאי של תחתונים חדשים שילדכם יאהב.
קנו סיר או ישבנון (אפשר לשתף את הפעוט בבחירה) והניחו אותו בשירותים.
התחילו בתהליך בבית בעת שאתם נמצאים בו ויכולים לתמוך בפעוט.
החליפו את החיתול בתחתונים לזמן קצר וקצוב של כשעתיים. במהלך השעתיים הזכירו לילדכם כל 40-30 דקות לגשת לשירותים. צפו לפספוסים והגיבו בהבנה ובמתן חיזוק חיובי.
לאחר כמה ימים שבהם תראו שיש התקדמות ושיתוף פעולה של הפעוט, דברו שוב עם הגננת והמשיכו בתהליך גם בגן. בתחילה אפשר להמשיך להביא את הילד לגן עם חיתול, והצוות בגן יוריד לו אותו כך שיישאר בתחתונים למשך זמן קצר וקצוב המוסכם מראש. בהמשך, עם התקדמות הפעוט והצלחותיו בתהליך, הוא ייפרד בגאווה רבה מהחיתול - לצמיתות.