בכללית מחוז צפון מבוטחים כיום כ-7,500 ניצולי שואה, המקבלים ליווי ותמיכה בכבוד וברגישות ובהתאמה מלאה למצבו האישי והייחודי של כל אדם ואדם.
רבים מניצולי השואה אינם מודעים לזכויות המגיעות להם החל מטיפול תרופתי, טיפול נפשי ותמיכתי, שעות סיעוד מסובסדות, לחצני מצוקה, טיפולי שיניים ועד להחזר הוצאות רפואיות המגיעות לניצולי שואה ולבני משפחותיהם.
1 צפייה בגלריה
כללית למען ניצולי השואה
כללית למען ניצולי השואה
כללית למען ניצולי השואה
(צילום: shutterstock)
בדיוק בשל כך מונתה בכללית מחוז צפון רכזת ניצולי שואה מחוזית, שתפקידה לרכז את כל נושא מיצוי הזכויות, לרענן ולהדריך את צוותי המרפאות על התהליכים למימוש זכויות המטופלים ולהוות כתובת לעובדים ומטופלים בכל שאלה בתחום.
בכל מרפאה של כללית יש עובדת סוציאלית רפואית, שנותנת מענה לניצול השואה במיצוי זכויותיו וכן מאתרת מטופלים ניצולי שואה שעדין לא הוכרו מסיבות שונות מסייע להם בהכרה ומקשרת ומתווך בינו לבין הרשות לניצולי שואה ולמערכות תמיכה וסיוע בקהילה.
"בעשור האחרון התרחבה ההבנה כי השפעות השואה מקיפות ונוגעות גם לדור השני והשלישי ולכן אנו מדריכים ומנחים את הצוותים לשים לכך לב ולהציע גם להם טיפול וסיוע של עו"ס", מסבירה אורלי.
"לאחרונה הגיעה אלי למרפאה מטופלת בנושא רפואי, תוך כדי שיחה היא שיתפה כי היא ניצולת שואה מרומניה, בת הבכורה למשפחה שמנתה 6 נפשות. היא, אימה ואחותה חייו והסתתרו בבונקר מתחת לאדמה אצל משפחה רומנית שדאגה לכל צרכיהם ושמרה עליהם בחיים עד תם המלחמה.
לאחר נישואיה, עלתה לארץ בשנת 1962 וכל חייה עסקו בהישרדות קיומית, היא מספרת כי בחרה לשים את העבר מאחוריה ולא עלה בדעתה לתבוע את זכויותיה. עודדנו אותה וסייענו לה להגיש תביעה להכרה כניצולת שואה ולאחר שלושה חודשים הנ"ל הוכרה כנכה על רקע רדיפות הנאצים, היא מקבלת גמלה ואת כלל ההטבות המגיעות לה עפ"י חוק, דבר שסייע לה בשיפור איכות חייה. בדומה למטופלת הזו ישנם מטופלים נוספים הזקוקים לסיוע בהכרה או מיצוי זכויותיהם, אנו כאן כדי לסייע ומזמינים אתכם לפנות בנושא לעובדת הסוציאלית במרפאת הכללית ". מסכמת אורלי.