עפולה: הכרעה בסיבוב הראשון
הבחירות לראשות עיריית עפולה הן בין שלושה מועמדים: ראש העירייה המכהן יצחק מירון, ראש העירייה לשעבר אבי אלקבץ ועורך דין אילן וקנין. למרות שישנם שלושה מועמדים, הדו קרב על הראשות יוכרע כבר בסיבוב הראשון בין מירון לאלקבץ.
היריבות בין אלקבץ למירון החלה לפני 12 שנה. בדו קרב הראשון ביניהם בבחירות 2008 ניצח אלקבץ. בסיבוב השני ביניהם ב-2013 ניצח מירון. מה יקרה בסיבוב השלישי? האם מירון ינצח בפעם השנייה ברציפות או שמא אלקבץ ינצח ויחזור לשלטון?
יצחק מירון (צילום: שרון צור)יצחק מירון (צילום: שרון צור)
יצחק מירון (צילום: שרון צור)
אבי אלקבץ (צילום: שרון צור)אבי אלקבץ (צילום: שרון צור)
אבי אלקבץ (צילום: שרון צור)
צילום: שרון צורצילום: שרון צור
צילום: שרון צור
לראשונה יבחרו למועצת העיר 17 חברי מועצה וזאת בגלל הגידול הדמוגרפי של העיר, שחצתה את קו 50 אלף התושבים. גם בהתמודדות למועצת העיר יש מתח גדול בגלל ריבוי המתמודדים - 16 רשימות מתמודדות על 17 מקומות.
הרשימות הן: באנד - בראשות דני דסטה; בדרך חדשה; העפולאים בראשות ראובן יוקלר; הבית היהודי בראשות חביב פרץ; הבית החברתי בראשות איתי כהן; היזרעאלים; עפולה ביתנו בראשות בוריס יודיס; עוצמה בראשות שלמה מליחי; הליכוד; למען דור העתיד; תנופה לעפולה בראשות ראש העירייה יצחק מירון; באנו לשנות בראשות נגה שרון; עפולה אחת בראשות אבי אלקבץ; למען עפולה בראשות יהודה אלמקיס, כשמספר שתיים שלו הוא דני אסולין; יחד של מיכאל ברקן; שסג - בראשות עו"ד צורי כהן והרב מנחם גולד.
נצרת עילית: יש כבר מנצח
בנצרת עילית כבר יש מנצח בבחירות לראשות העיר – ראש העירייה רונן פלוט, זאת מכיוון שהוא המועמד היחיד. למעשה, לראשונה בתולדות העיר יש מועמד יחיד בבחירות לראשות העיר.
בבחירות למועצת העיר יש שינוי גדול לעומת הבחירות הקודמות. רק ארבע רשימות הגישו את מועמדותם לעומת שבע רשימות בבחירות הקודמות. למועצת העיר נצרת עילית נבחרים 17 חברים.
רונן פלוט (צילום: שרון צור)רונן פלוט (צילום: שרון צור)
רונן פלוט (צילום: שרון צור)
הרשימות המתמודדות הן: 'נצרת עילית החדשה' בראשותו של ראש העירייה רונן פלוט, שרוצה לזכות בלפחות 12 מנדטים; סיעת דו קיום, בראשותם של ד"ר שוכרי עוואודה וד"ר ראיד גטאס, שבבחירות הקודמות זכו לשלושה מנדטים והפעם הם מצפים ליותר; 'האיחוד היהודי' בראשותו של הרב מנחם גנדל; 'שומרים על הבית ־ למען ילדנו', סיעה שבראשה עומד איש הקבע לשעבר ומורה הנהיגה אהרן כהן, שגייס לשורותיו את גילו נדג'ר - אושיה מוכרת וותיקה בעיר.
מגדל העמק: ברדה או בן חיים
ראש העירייה אלי ברדה מתמודד לקדנציה חמישית ומולו מתמודד מי שהפך בשנים האחרונות ליריבו הפוליטי הגדול חבר המועצה יקי בן חיים.
מספר הרשימות שמתמודדות למועצת עיריית מגדל העמק עומד על עשר, כמו בבחירות הקודמות. בין המתמודדים כאלה שעושים זאת בפעם הראשונה. יש עתיד לא תתמודד הפעם בכלל. במגדל העמק נבחרים 15 חברי מועצה.
אלי ברדה (צילום: שרון צור)אלי ברדה (צילום: שרון צור)
אלי ברדה (צילום: שרון צור)
הרשימות הן: 'הליכוד' שבראשה עומד ראש העירייה אלי ברדה; 'כולנו הירוקים' של המועמד לראשות יקי בן חיים, שמצפים לקבל הפעם שלושה מנדטים למועצת העיר; 'הבית' שבראשה עומד עו"ד חן שאול; 'תנופה' של אלגריה בן קסוס שהצפי שלה הוא בין מנדט אחד לשניים; 'יחד' של דוד זגורי; 'עוז' של המתמודד הוותיק יוחאי גיחז מרשימת 'עוז'; 'מגדל העמק בינתנו' שבראשה עומד סרגיי אוקלנדר, שצפויה לשמור על כוחה - ארבעה מנדטים; 'ש"ס' המהווה כוח חזק מאוד בעיר בבחירות בשנים עברו, צפויה לשמור על כוחה עם ארבעה מנדטים; 'למען אחי' של דורון אלחרר, מחזיק תיק חזות העיר; 'אופק' הרשימה שבראשה עומד חב מועצת העיר הוותיק עמוס גלאס.
יקי בן חיים (צילום: שרון צור)יקי בן חיים (צילום: שרון צור)
יקי בן חיים (צילום: שרון צור)
חמש רשימות כבר הכריזו על תמיכתן באלי ברדה - 'מגדל העמק ביתנו', 'הבית', 'עוז', 'ש"ס' ו'למען אחי', כך שצפויה לו קואליציה גדולה כמו שהיתה עד כה, אם יבחר שוב. מי שלא נמצאת השנה ברשימות למועצה היא 'יש עתיד' בראשותה של עפרה פינקלשטיין.
בית שאן: קדנציה שנייה או קאמבק
האם ז'קי לוי יחזור לראשות עיריית בית שאן? או שמא ראש העירייה המכהן רפי בן שטרית ייבחר לקדנציה שנייה ברציפות? אפילו זקני בית שאן לא זוכרים דו קרב פוליטי כל כך מסקרן בין שני היריבים, שבעבר שיתפו פעולה – ראש העירייה המכהן רפי בן שטרית וראש העירייה שלעבר ז'קי לוי.
רפי בן שטרית (צילום: שרון צור)רפי בן שטרית (צילום: שרון צור)
רפי בן שטרית (צילום: שרון צור)
ז'קי לוי (צילום: שרון צור)ז'קי לוי (צילום: שרון צור)
ז'קי לוי (צילום: שרון צור)
במהלך מערכת הבחירות ראש העירייה המכהן בן שטרית הציג את העשייה הרבה שלו, שכללה שיקום מצבה הכספי של העירייה ומהפכה בתרבות, בחינוך ובתעשייה וכמובן המשך עידוד הבנייה בעיר. מנגד ניצב לוי, ראש העירייה לשעבר וסגן שר הבינוי והשיכון, שניהל מערכת בחירות שבה טען כי העיר בנסיגה ולכן הוא בחר לשים את טובתו האישית מאחור ולחזור לפוליטיקה המקומית כדי להציל את העיר.
בבית שאן מתמודדות שש רשימות למועצת העיר: 'איתנו', 'חינוך לנער' בראשות הרב פנחס בדוש; הליכוד-הבית היהודי בראשות ז'קי לוי; 'ביחד – בית שאן החדשה' בראשות רפי בן שטרית; 'קסם' בראשות דוד סויסה; 'שחר' בראשות הרב שמעון נגר. בבית שאן יכולים להיבחר 13 חברי מועצה.
גליל תחתון: סיכוי גבוה לסיבוב שני
מערכת הבחירות במועצה האזורית הגליל התחתון היתה רגועה יחסית. הדבר הכי מעניין בה היה שאיש לא פרש מהמרוץ וגם לא נוצרה ברית בין מי מהמועמדים. לפיכך, על פי הערכות, תיגרר המערכה לסיבוב שני - אלא אם כן תהיה הפתעה גדולה ואחד המועמדים יצליח לצבור 40 אחוזי תמיכה. על כל פנים, לגליל תחתון יבחר, בסיבוב הארשון השני, ראש מועצה חדש לאחר 17 שנות כהונתו של מוטי דותן, שהחליט לפרוש מהחיים הציבוריים.
המתמודדים הם: ניצן פלג משדמות דבורה, אשר כהן מגבעת אבני, בועז מועלם ממושב ארבל, אריאל בוקר משדה אילן ומושון גבאי משרונה.
עמק יזרעאל: ראש בראש בין בצר לרגב
המועמד לראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל, זיו ורהפטיג מהיישוב אחוזת ברק, הודיע בשבוע שעבר על פרישה מהמרוץ לראשות המועצה ועל תמיכה באייל בצר, ראש המועצה המכהן. לפיכך, ההתמודדות תוכרע בוודאות בסיבוב אחד בין שני תושבי מושב נהלל - ראש המועצה המכהן בצר והמועמדת לימור רגב.
אייל בצר (צילום: שרון צור)אייל בצר (צילום: שרון צור)
אייל בצר (צילום: שרון צור)
לימור רגב (צילום: שרון צור)לימור רגב (צילום: שרון צור)
לימור רגב (צילום: שרון צור)
מערכת הבחירות בעמק יזרעאל התנהלה בעיקר סביב השאלה מי צריך להוביל את העמק בשנים הבאות אל מול האתגרים הרבים הניצבים בפניו, שבראשם המאבק נגד הקמת שדה תעופה ברמת דוד. האם אייל בצר בעל הניסיון והקשרים שמכיר היטב את הסוגיות וכבר שנים מצוי בלב העניין או לימור רגב שהציגה אלטרנטיבה ניהולית אחרת ובטוחה כי היא יכולה לעמוד מול כל האתגרים לא פחות מכל בעל ניסיון.
גלבוע: קדנציה שנייה או ראש מועצה חדש?
שני היריבים הפוליטיים של המועצה האזורית הגלבוע בשנים האחרונות - ראש המועצה המכהן עובד נור ומי שרוצה להיבחר במקומו מוטי כהן - יתמודדו שוב זה נגד זה, כפי שהיה לפני שלוש שנים.
האם נור ייבחר לקדנציה שנייה ברציפות או שאחרי שלוש שנים בתפקיד תושבי הגלבוע יחליטו אחרת ויבחרו בראש מועצה חדש? מערכת הבחירות בגלבוע היתה יחסית רגועה, המתמודדים לא תקפו אחד השני, אך מדי פעם נרשמו אירועים של הורדת שלטים. גם בבחירות האלה, כמו בבחירות בעבר, הצבעה באחוזים גבוהים במגזר הערבי יכריעו מי יעמוד בראש המועצה בחמש השנים הבאות.
כפר תבור: מי יהיה היורש של יוסי דולה?
מערכת הבחירות בכפר תבור, המושבה היפה והפסטורלית בגליל התחתון, לא היתה שקטה בכלל.
ארבעה מועמדים מתמודדים להחליף את ראש המועצה המיתולוגי יוסי דולה, שהחליט לפרוש לאחר 25 שנים בתפקיד. הראשון הוא עודד הלפרין, בן טיפוחיו של דולה שזוכה לקבל ממנו גם תמיכה עצומה, שקד גולדמן, הבן של ראש המועצה לפני דולה, מיכה גולדמן, אלי גבאי וחנה לוי-אטלי.