שמונה שנים כראש עיריית עפולה לא הספיקו לאבי אלקבץ. עבורו זו היתה קדנציה קצרה מדי, שבה לא הספיק להטביע את חותמו על בירת העמק. בניגוד לאנשי ציבור אחרים שאחרי שהפסידו בבחירות פרשו מהחיים הפוליטיים, לאלקבץ לא היו שום כוונות לרדת מהבמה בצורה הזו. חמש שנים ארוכות הוא מתכנן את חזרתו ללשכה בקומה השלישית בבניין העירייה ברחוב יהושע חנקין, והוא בטוח שב־30 באוקטובר הוא יבצע מהפך. כדי שזה יקרה הוא יצטרך לגבור בבחירות על יריבו הפוליטי המר ראש העירייה יצחק מירון ועל המועמד הנוסף עורך הדין אילן וקנין.
אבי אלקבץ. "העיר בקריסה"  (צילומים: שרון צור)אבי אלקבץ. "העיר בקריסה"  (צילומים: שרון צור)
אבי אלקבץ. "העיר בקריסה"  (צילומים: שרון צור)
(אבי אלקבץ. "העיר בקריסה"  (צילומים: שרון צור))
"התחושות הולכות ונהיות יותר ויותר טובות וכך גם מעיד הסחף. גם בציבור וגם בנבחרי הציבור שלאט לאט הולכים ומצטרפים אלינו", הוא אומר באופטימיות פחות מחודש לפני יום הבוחר, "כל מי שרצינו שיהיה איתנו נמצא כבר לידנו ועדיין יש אנשים שהם בתוך תהליך ובקרוב יכריזו על הצטרפות".
למדת דבר או שניים מהבחירות של 2013?
"היתה אז תחושה בעיר שאני מנצח והתחושה הזו גרמה לשאננות רבה. אפשר להגיד שהפעילים והאנשים שלי לא השקיעו מספיק בבחירות, יחד איתי כמובן. השארנו 40 אחוז בבית שכנראה היו מצביעים עבורי. ההפסד היה מאכזב מאוד, אבל למדתי מזה שאסור להיות שאנן ושצריך לעבוד מאוד קשה. אני בכלל בתפיסה תמיד האמנתי שהפרויקטים והעשייה הם אלה שמדברים, אבל מסתבר שבבחירות יש הרבה מאוד רגש ואחד הדברים הכי חשובים שלמדתי בחמש השנים האחרונות הוא שאנשים רוצים להרגיש את הקשר האישי".
איך היה לשבת באופוזיציה חמש שנים?
"זו היתה תחושה שלא הייתי מורגל אליה. היו בה קשיים, אבל גם הרבה מאוד יתרונות שהיה חשוב שכשאחזור לתפקיד אני אכיר אותם ואדע אותם. יש דברים שאתה שומע ואנשים שאתה נחשף אליהם רק כשאתה באופוזיציה. המסר המרכזי שקיבלתי הוא שהעירייה לא היתה מספיק קשובה לתושבים וכאמור גם אני לא הייתי מספיק קשוב לתושבים בזמנו".
אז המסר הוא שאם תיבחר תהיה ראש עיר יותר טוב?
"לא אם, אלא כאשר אני אבחר אני אהיה ראש עיר יותר טוב ואהיה יותר קשוב. למרות שבין שני המועמדים אני נחשב ליותר עממי ולמי שהוא יותר בגובה העיניים, עדיין זה לא הספיק לאנשים. היתה להם אשליה ב־2013 שפתאום יבוא להם איציק אחר והם גילו שזה עדיין אותו יצחק קר ומנוכר ואני חם ולבבי. אבל הם היו צריכים להרגיש את זה פעם אחת נוספת כדי להבין שמירון בקדנציה הזו הוא מירון אחר לגמרי ממה שהם הכירו בקדנציה הראשונה שלו, שאז היו לידו שני אנשים טובים שעשו לו את כל העבודה".
"קהילה שסועה"
לא הגיוני לטעון שבחמש השנים האחרונות לא נעשה דבר בעיר ובכל זאת אלקבץ מתעקש לטעון כי עפולה תחת מירון לא התקדמה לשום מקום. "מה מירון עשה טוב בעפולה? אני מנסה לחשוב. אה, הוא עשה הרבה כסף עם 'מכונית הכסף'".
אתה טוען שהוא ראש עירייה כושל?
"הוא ריסק את החינוך, ריסק את התרבות וריסק את הקהילה. הקהילה שסועה. הוא לא השכיל לבוא אחרי הבחירות ולאחד אותה. ב־98' מירון ואני הגענו יחד לעירייה, הוא בחר בי כמנכ"ל וב־2005 הוא המליץ לאנשים להצביע עבורי. כשנכנסתי לנעליו למעשה היינו אותו מחנה. קצת אחרי 2005 הוא בנה תהליך שקרע את העיר ואת המחנה שלנו לשני חלקים. הוא אמר כל מיני אמירות שטותיות בזמן שאני במשך שלוש שנים בניתי חיי קהילה מדהימים - פארק לתפארת, אצטדיון כדורגל שמפאר את כל ערי הפריפריה, בריכה נהדרת, מרכז הורים-ילדים שמטפל ב־600 משפחות בסיכון הגבוה ביותר והעצמת העיר המוזיקלית, חיי תרבות, נוער ושכונות. לא בכדי בבחירות ב־2008 ניצחתי אותו בפער של כ־3,000 קולות שזה הרבה. להזכיר שבבחירות שלפני הוא זכה ב־80 אחוז קולות ותוך שלוש שנים הפסיד ב־3,000 קולות. ולמעשה משנת 2008 היה פה מתח קבוע באוויר ואני לא שיתפתי פעולה, לא בתקשורת ולא בישיבות מועצה, בלהעצים את הקרב הזה המשסע את העיר. אני מאמין באהבת חינם ואני אקפיד מאוד אחרי הבחירות, לאור חמש השנים שהתנסיתי בהן באופוזיציה, לאחד את העיר כי הקהילה שסועה".
ראש העירייה יצחק מירון. "לא איחד את הקהילה"ראש העירייה יצחק מירון. "לא איחד את הקהילה"
ראש העירייה יצחק מירון. "לא איחד את הקהילה"
(ראש העירייה יצחק מירון. "לא איחד את הקהילה")
אי אפשר להגיד שלא נעשו דברים בעיר בחמש השנים האחרונות.
"השאלה היא סדר העדיפויות. סדר העדיפויות פה הוא לקוי כי במקום להשקיע בילדים שהם הפרחים האמיתיים שלנו, מחליפים את הפרחים במזרקה כל חודש. כשני מיליון שקל בשנה עולה לתחזק את המזרקה בכיכר הנשיא. לא עדיף לתת מלגות לסטודנטים במקום? למה צריך שתי מזרקות כל כך קרובות? ואם כבר הבטחת מזרקות לגבעת המורה ועפולה עילית, למה חלקן נגרע? הרי במפורש הכסף למזרקה הזו הגיע מכסף שהיה מיועד למזרקות אחרות. מקור הכסף הוא הסכם הגג. הוא נועד לחיזוק התשתיות בחיבור בין השכונות הוותיקות לחדשות. תשתיות לא רק פיזיות, אלא גם חינוכיות ותרבותיות. שום דבר מזה לא הלך לא לחינוך ולא לתרבות, הכל הלך למזרקה. לא שיפרו את הביוב ולא את החשמל, לא הזיזו את תחנות השאיבה, אלא השאירו את כל התשתיות כמו שהן ועשו אחיזת עיניים במקום טיפול שורש. אחרי שאבחר לא אהרוס את המזרקה, אבל אני חושב שכאשר היא תיתקע בפעם הראשונה אקרא למירון שיטפל בה".
למה לדעתך מצב החינוך בעפולה כל כך רע?
"פרויקט נוער שוחר דעת נסגר, הישיבה התיכונית נסגרה, חסרים עשרות מוסדות חינוך והתקציבים לחינוך הלכו והתמעטו בצורה מטורפת. ההורים משלמים היום על צהרונים יותר מאשר שילמו בתקופה שלי, למרות שהיום יש סבסוד מהמדינה. הקונסרבטוריון העירוני ירד מ־1,900 תלמידים ל־600 ילדים".
ומה אתה תעשה בחינוך?
"קודם כל אחזיר את כל הפרויקטים הטובים שהיו פה כמו פרויקט 'עפולה עירי' לכיתות ד', לימודי שחייה לכיתות ה' - למה הפסיקו את זה? למה להפסיק ללמד ילדים לשחות בבית הספר? - ופרויקט 'ירושלים שלי' לכיתות ו'".
שאלת הצביון
לפני כשלושה חודשים פתח אלקבץ את קמפיין הבחירות שלו ובמרכזו העמיד את עצמו כמי שימנע מעפולה להיות עיר מעורבת לעומת ראש העיר מירון שאין לו בעיה, לדעתו של אלקבץ, שעפולה תהפוך לכזו. למעשה אלקבץ גרר את הבחירות למאבק אידיאולוגי בין ימין לשמאל. הצהרותיו נגד מכירת בתים לאזרחים ערבים ושמירה על הצביון היהודי של העיר באו ליד ביטוי גם במצעד הדגלים שערך ובהשתתפותו בהפגנה בשכונת רובע יזרעאל נגד מכירת בית לאזרח ערבי.
אבי אלקבץ גזען?
"אני חושב שמי שמפרסם מכרז שבסכנין מותר רק לבני סכנין לקנות בית פרטי אולי הוא יכול להיחשב גזען או שהוא יכול להיחשב כמישהו ששומר על הפטריוטיות של העיר שלו. בכל קיבוץ ובכל מושב יש ועדת קבלה ובכל ערי המגזר אין ועדות קבלה כי רק בני המקום מתגוררים שם. רק בערים שלנו לגיטימי שייתנו לכולם לגור פה".
אתה כראש עיר יכול למנוע מבן מיעוטים לבוא ולגור פה?
"אני יכול לצמצם את זה למינימום האפשרי. בתקופתו של מירון היו 62 עסקאות, כלומר מכירת נכס לאזרח ערבי, לעומת עסקה אחת שהיתה בתקופתי. בכל מקום אמרנו מאז ומעולם שעפולה בעד דו־קיום במסחר. יש פה הרבה מאוד בעלי עסקים ערבים, לדעתי 30 אחוז מעורכי הדין בעפולה הם ערבים שמנהלים פה עסקים, אף פעם לא דיברנו על הדברים האלה. דיברנו על זה שבסוף היום כל אחד הולך לישון בבית שלו, בעיר שלו או בכפר שלו. ועשינו את זה כבר בעבר. אם מישהו שמעוניין למכור לבן מיעוטים יידע שהרחוב יעמוד מולו, הוא לא ימכור. כמו שהיה בחיבת ציון בזמנו שבמקום למכור את הבית לערבי אנחנו באנו והפכנו את הבית לבית כנסת. אני אלחם על כל בית".
אתה מבטיח שתחזיר את הפארק העירוני לתושבי עפולה. הרי אתה יודע שזה בלתי אפשרי.
"אפשר להגיד שזה בלתי אפשרי ואפשר להגיד חברים, יש מנגנונים שמאפשרים ולו בהפחתה, גם אם לא לחלוטין. בחודשי יולי-אוגוסט במשך שנים הפכנו את הפארק למתנ"ס. הבאנו אליו את תנועות הנוער והקייטנות העירוניות. הכניסה היתה לתושבי העיר בלבד. בהחלט אפשר להפוך נכסים עירוניים למתנ"ס. אני לא אומר לכל השנה, אבל מאמצע יוני הפארק העירוני יכול להיות סגור לבני המקום בלבד.
"רוב תושבי עפולה חושבים כמוני. איפה יש עוד תופעה כזו באזור שלנו של 30 אחוז עלייה בכמות הערבים בארבע שנים. מירון גורם להפיכתה של עפולה לעיר מעורבת כשהוא מאפשר להם להיכנס ואומר להם באמצעי התקשורת שזה אפשרי. התנופה שהוא רכב עליה נעצרה, אנחנו בקריסה. הוא מנסה לייצר מציאות שווא בכל מיני פוסטים שהוא מעלה על הישגים כאלה ואחרים".
אלקבץ. מבטיח לבטל את הסכם הגגאלקבץ. מבטיח לבטל את הסכם הגג
אלקבץ. מבטיח לבטל את הסכם הגג
(אלקבץ. מבטיח לבטל את הסכם הגג)
סיפוק אישי
כבר 20 שנה שאלקבץ נמצא בפוליטיקה ובמערכת הציבורית, מתוכן 15 שנה רצופות של עשייה אינטנסיבית. הוא הספיק הרבה ובהחלט היה יכול לפרוש לעשות לביתו, אבל כנראה שהוא לשיטתו לא עשה מספיק. אז מה מניע אותו כל כך לחזור להיות ראש עירייה?
"הייתי באמצע עשייה. היו לי תוכניות טובות לעוד חמש שנים ואני מאמין שאם הייתי נבחר ב־2013, העיר היתה נמצאת היום במקום הרבה יותר גבוה", הסביר, "בוער בי הרצון להשלים את התוכניות האלה. אני מאוד אוהב את הקשר עם התושבים ועם מערכת החינוך והילדים במיוחד. העשייה הציבורית מביאה לי הרבה מאוד סיפוק אישי. אני חושב שיש לי הרבה מה לתרום לעיר עפולה גם מבחינת ניסיון וגם יכולת וזה מה שמושך אותי, לא שום דבר אחר".
יש בך איזשהו צורך ברמה האישית להראות משהו למירון?
"אני אומר חד־משמעית שביום שאחרי הבחירות אקרא לכל השכבות ולכל המפלגות לבוא ולשתף פעולה ולהצטרף לעשייה הציבורית. לכולם יש מטרה אחת והיא לבנות פה עיר שכיף לחיות בה ואני חושב שאני יותר מתאים לעשות את הדבר הזה".
אולי לעפולה מגיע ראש עיר חדש לגמרי, שהוא לא אלקבץ או מירון?
"אני חושב שאנחנו עדיין צעירים, גם מירון. יש לנו עוד את הכוחות והיכולות לתרום. היום אני מעריך שכאשר אחזור ייקח לי בין כארבעה חודשים ללמוד, לחדש את התוכניות ולהפעיל את המערכת. למישהו חדש ייקח קדנציה שלמה. היום עפולה בצומת מרכזית ברמה של להיות או לחדול. אסור לבזבז את הזמן. צריך לנצל את ההזדמנות האחרונה שאנחנו מקבלים פה לפני שהעיר הזו מתרסקת".
אתה בעד או נגד הסכם הגג?
"ביום הראשון שלי כראש עיר אני מבטל אותו. עפולה לא צריכה פה עוד 20 אלף בתים. עפולה לא מסוגלת לקלוט את מה שיש בה כיום, אז בטח ובטח לא את הסכם הגג. אני רואה את עפולה כעיר באווירה כפרית וירוקה שרוצה לגדול בקצב של שני אחוזים בשנה ולא 100 אחוז בארבע שנים".
מה יהיה היעד המרכזי שלך בקדנציה הבאה אם תיבחר?
"אני מחלק את הדברים לשלושה תחומים: יש את ההיבט הפיזי, ההיבט התרבותי וההיבט החינוכי. אלה הדברים שצריך להשקיע בהם בעיקר בשלוש השנים הראשונות. יש לנו השלמה של עשרות גני ילדים ובתי ספר. חסרים לפחות שלושה בתי כנסת. ברובע יזרעאל לא בנו בית כנסת אחד בחמש שנים. חשוב לי מאוד לבנות בריכה בגבעת המורה, אני רוצה להקים פרויקט מים בפארק ועוד כל מיני אטרקציות כאלה ואחרות. לא פחות חשוב - אשקיע בתרבות ובחינוך כדי שתהיה פה נהירה של זוגות צעירים שיבינו שעפולה זו עיר שכיף לחיות בה ושאפשר לגדל בה ילדים ברמה הגבוהה ביותר".
מה תעשה אם תפסיד?
"אני אבין שעפולה מבקשת משהו אחר. כמו שבפעם הקודמת כיבדתי את החלטת הבוחר, כך אני אעשה גם הפעם, אבל האופציה הזו להפסיד לא קיימת. הפעם הזאת אני אנצח. רוב התושבים חושבים כמוני".
תגובה
ממטה יצחק מירון נמסר בתגובה: "הקשר של איציק עם הציבור הוא חזק וברור, כאשר במשך חמש שנות כהונתו הוא קיבל כ־2,500 תושבים בקבלת קהל. לעומתו אלקבץ בשמונה שנות כהונתו לא קיבל קהל בצורה מסודרת. נוסף על כך, איציק ערך מדי שבוע סיורי בוקר שבהם נפגש עם תושבים והקשיב לבעיותיהם. אלקבץ לעומתו נמנע מסיורי עבודה כדי לא להתחכך עם התושבים.
"איציק לא ריסק את החינוך אלא ההפך, הוא הגדיל את תקציב החינוך ב־69 מיליון שקל ושיפר את ההישגים ואיכות התעודות. כמו כן אחוז הזכאים לבגרות עלה והוא עומד היום על ממוצע של 74 אחוזים ולאחר בחינות החורף האחוז צפוי עוד לעלות. נוסף על כך נעשתה השקעה פיזית ופדגוגית נרחבת. שופצו כל הגנים הישנים בעיר ובתי ספר ישנים כמו 'אלומות', 'אוהל מאיר' ו'נועם מוריה'.
"התרבות בחמש השנים האחרונות זכתה לתנופה אדירה. נערכו פסטיבלים רבים, הופעות של אמנים והשיא פסטיבל ציורי מדרכות שבו השתתפו השנה כ־50 אלף איש. הפסטיבל הזה חשף את העיר באופן מיטבי בפני כל תושבי הארץ, זאת בניגוד לאלקבץ שקמפיין הבחירות שלו גורם לפגיעה בתדמיתה של העיר.
"בנושא המזרקה אלקבץ מטעה את הציבור מאחר שכל התקציב ממנו נבנתה המזרקה הוא תקציב קבוע שמקורו בהסכם הגג עם המדינה ובקרנות הרשות. המזרקה ממתגת את העיר ומביאה אליה מבקרים רבים ומוסיפה הרבה לחזות העיר.
"הטענה כי מירון רוצה להפוך את עפולה לעיר מעורבת היא 'פייק-ניוז'. מירון מכהן כבר 12 שנה כראש עיר ובכל התקופה הזו לא היה שום שינוי בצביון העיר וגם לא יהיה שום שינוי גם במהלך חמש שנות כהונתו הבאות".