לפני כמה שבועות, אל מול עשרות תומכים ופעילים בסניף הליכוד בבית שאן, הכריז סגן שר הבינוי והשיכון ז'קי לוי כי החליט להתמודד על ראשות העיר. זה קרה קצת פחות מחמש שנים אחרי שרוב תושבי העיר החליטו לסיים את עשר שנות שלטונו ובחרו ביריבו הפוליטי רפי בן שטרית. לוי לא הפתיע אף אחד בהצהרתו, שכן כבר תקופה ארוכה שהוא פועל מאחורי הקלעים כדי להכין את השטח לקראת ההתמודדות הזו. הוא לא עשה את הצעד הזה בלי שהשטח אותת לו שיש לו סיכוי טוב להיבחר.
"לא יכולתי לעמוד מהצד כשהתושבים פונים אליי ומבקשים ממני לחזור ולהציל את העיר. התלבטתי מאוד, כי חשבתי שאני כבר במקום אחר", אמר השבוע לוי בראיון נרחב בעקבות חזרתו לפוליטיקה המקומית, "זו היתה החלטה לא פשוטה. החלום של כל ראש רשות הוא להגיע לכנסת וברוך השם השגתי את זה ואף מוניתי לתפקיד סגן שר. ראש הממשלה ביקש ממני להיות ראש הקואליציה, אבל סירבתי. הסברתי לו שהראש בכנסת, אבל הלב בבית שאן. בשבילי בית שאן זו אהבה ראשונה. ברור לי שאני עושה מהלך לא הגיוני שסוגר לי את הדלת בכנסת".
התקדמת בחיים הפוליטיים. למה לחזור אחורה?
"נכון שזה לא פשוט לחזור מהמקום שבו אני נמצא עכשיו. מה גם שבחירות בפריפריה לא פשוטות ואשתי עברה ימים קשים, הרי מה לא אמרו עלינו? ברגע שקיבלתי החלטה אשתי אמרה לי: 'אני יודעת שאנחנו חוזרים לסרט הזה. אתה מוכן לקבל את הלכלוך הזה שוב?' עניתי לה: 'נולדתי וחייתי פה, אבא שלי לא עזב את בית שאן גם כשקיבל תפקיד בכיר בממשלה ואני לא יכול לשבת מהצד ולראות את ההתרסקות של העיר. בכל זאת נתתי פה עשר שנים וזה ה'בייבי' שלי'".
ז'קי לוי | צילום: שרון צורז'קי לוי | צילום: שרון צור
ז'קי לוי | צילום: שרון צור
(ז'קי לוי | צילום: שרון צור)
לדבריך, הציבור שהפנה לך עורף ולא בחר בך, קורא לך לשוב?
"היום כשאני מסתכל אחורה אני יודע איפה טעיתי. עשיתי חשבון נפש. אז היו המון בעיות והאנשים שהיו איתי לא הבינו שגם אחר עשר שנים צריך לשרת את הציבור. אי אפשר להתרכז רק בעשייה, הציבור גם רוצה שתהיה לו כתובת. הקליינט שלנו הם התושבים. מי שמבקש עזרה - אנחנו חייבים להיות שם בשבילו. הפסדתי את הבחירות לפני חמש שנים בגלל מחאת הציבור. אני הובלתי את הפועל בית שאן לעלייה לליגה א' ובכל זאת רוב האוהדים הצביעו נגדי. זה נוגד את ההיגיון. היינו פחות רגישים לציבור וזו תוצאה של מערכת שעובדת עשר שנים. איבדנו את הרגש. חשבנו שהעשייה תדבר בעד עצמה".
עדיין לא שכנעת. הם ויתרו עליך. למה לחזור?
"אני מסוג האנשים שלא הולכים לפי ההיגיון. האחריות גוברת עליי. החברים הכי קרובים אליי, כולל חברי כנסת, אמרו לי 'אל תחזור'. תן להם לחיות עם מה שהם בחרו. תעניש אותם. אבל אני לא יכול לעמוד מהצד ולראות את מה שקורה היום בעיר. אם לא נחזיר צעירים לעיר, היא תהיה גמורה".
מקנא בעפולה
ההפסד בבחירות 2013 עשה רק טוב ללוי. הוא נבחר לכנסת ולאחר מכן מונה לסגן שר הבינוי והשיכון, אך למרות זאת לטענת רבים הוא לא התנתק, לכאורה, מהפוליטיקה המקומית ומהנעשה בעיר.
למה התערבת במה שקורה פה?
"מעולם לא עקפתי את רפי. כל דבר שעשיתי היה בתיאום עם הרשות".
יש טענה כי חברי כנסת ושרים של הליכוד לא ביקרו, לכאורה, בעיר בחמש השנים האחרונות. היה לך יד בדבר?
"בחיים לא אמרתי לשר כזה או אחר לא להגיע לפה. אני ויואב גלנט הגענו לבית שאן והיינו אורחים של העירייה במסגרת שיקום שכונות. באתי גם עם שר האוצר ב'מחיר למשתכן' והופעתי איתו על הבמה. גם השר חיים כץ היה פה".
ישנה תיאוריה שטוענת כי פעלת להכשיל את העיר כחלק מהכנת השטח לחזרה שלך.
"הייתי שמח מאוד להמשיך להתקדם בכנסת, אני אוהב את התפקיד שלי. הייתי שמח מאוד אם העיר הזאת היתה מצליחה. אין מקום שבו עניין בית שאן לא עלה על הפרק. אני הייתי הלוחם הכי גדול שלה. מהיום שהפסדתי ניתקתי את עצמי מהעירייה ולא ניהלתי פה פגישות עם אנשים. ניתקתי את עצמי מהפוליטיקה פה. אלו שסביבי, כולל אשתי ואבא שלי, ידעו שאני לא מתכוון לחזור, אבל לא היתה לי ברירה. גם עכשיו אני אומר שהייתי שמח מאוד אם הנטל הזה לא היה נופל עליי. אני אוהב את הכנסת והשאיפה הבאה שלי היתה להיות שר. אין אחד במדינה שלא רוצה להגיע לכנסת, אבל אני מוותר על זה כי העיר נמצאת במקום רע. היא התרסקה. זאת לא העיר שהשארתי. מעולם לא שמעת אותי מתלונן מה נתנו לי או מה לא. אני מקנא בעפולה. שני ענקים מתמודדים. לא משנה מה תהיה תוצאת הבחירות - העיר הזו הרוויחה. ומה פה? פה זו בחירה בהמשך ההתרסקות או בלהצעיד את העיר קדימה".
למה העיר מתרסקת?
"אתן לך דוגמא. ביום שעזבתי השארתי הסכם חתום על הקמת מיון קדמי. למה זה התפרק? כי אין יכולת ניהולית".
רפי בן שטרית | צילום: שרון צוררפי בן שטרית | צילום: שרון צור
רפי בן שטרית | צילום: שרון צור
(רפי בן שטרית | צילום: שרון צור)
יוריד את הארנונה
לא מזמן יצא לוי לקניות בשוק העירוני. קניות הוא לא הצליח לעשות. התושבים עטפו אותו באהבה. "אני מרגיש שיש לי תמיכה מאסיבית מהציבור. כולם אמרו לי: 'תחזור, תחזור'. תושבים נישקו אותי. הציבור מבין את מה שאני מבין", אמר לוי. האם אהבת הציבור תתבטא גם בקלפי? האם הציבור יפתיע אותו שוב? ימים יגידו.
אם תיבחר, מה הדבר הראשון שתעשה?
"אכין תוכנית חומש בכל תחום ואביא אותה להחלטת ממשלה כדי לקבל טיפול נקודתי. אין אפשרות להציל את העיר הזאת במצב שהיא נמצאת, בכלים שישנם. תראו מה עשו בנצרת עילית, זה מה שצריך לעשות בבית שאן. אם לא יהיה משהו עם תקציב ענק ויעדים ברורים להציל את העיר הזאת, היא תלך לאובדן. צריך לזכור שאיבדנו חמש שנים ואין זמן לתיקונים. אנחנו צריכים לעבוד סביב השעון, הזמן לא מחכה לנו. המטרה של הרכבת היתה להיות עוגן להתפתחות העיר כמו להביא מפעלים. בפועל היא הפכה לכלי נסיעה".
מפעלים חדשים הגיעו לאזור התעשייה פארק צבאים.
"אני מפרגן להנהגה המקומית על מפעל הסכינים החדש שהגיע לאזור התעשייה המשותף לבית שאן ולעמק המעיינות".
ראש העירייה רפי הכין תוכנית הבראה לעירייה והביא אותה לאיזון תקציבי. הוא הצליח בזה.
"בשנת 2003 קיבלתי רשות עם גירעון של עשרות מיליונים. בעירייה עבדו אז 420 עובדים ו־180 בחברה הכלכלית. סגרתי את החברה הכלכלית והורדתי את מספר העובדים בעירייה ל־210. הצלחתי להוריד את הגירעון ל־68 מיליון שקלים ביום שעזבתי את העירייה. העיר היתה בתוכנית הבראה".
בקדנציה הזו הארנונה עלתה. אתה מתחייב להוריד אותה?
"כשהבאתי 12 אחוז הטבת מס לבית שאן, המטרה שלי היתה דבר ראשון להביא אוכלוסייה חזקה לבית שאן ודבר שני לתת איכות חיים. 12 אחוז הטבת מס נעלמה ב־24 אחוז ארנונה. קל מאוד לראש רשות להכניס את הידיים לכיסים של התושבים במקום להילחם מול משרדי הממשלה ולהביא כסף. אם ראש העירייה כזה מוכשר, הוא היה צריך להביא את הכסף הזה מבחוץ. זה בסך הכל הבדל של כשישה מיליון שקל. הרי שר האוצר הוא מהמפלגה של רפי. אני לא אשתוק ואני אלחם. לא אתן שבית שאן תוביל בארץ בארנונה. אני אוריד אותה גם אם העולם יתהפך. זה נראה הגיוני שאנשים ישלמו כאן ארנונה כמו בסביון? אנשים פה חיים על קיום. זה נטל על חיי התושבים. בית שאן היא כמו רכבת. אתה יכול להעמיס עליה זהב, אבל אם לא יהיה לה קטר היא לא תתקדם לשום מקום. לכן העיר הזו חייבת אחד שידחף אותה, כמוני, אחרת העיר הזו גמורה. מה קורה סביבנו? כולם מתפתחים. אין קיבוץ או מושב מסביב לבית שאן שאין בהם הרחבה. בתפקידי כסגן שר הבינוי והשיכון אני פועל בכל ההרחבות האלה ואוכל את הלב שלי. מאז הרכבת אוכלוסייה חדשה עזבה את אזור חיפה והקריות ובאה לגור בעמק המעיינות כדי לקבל איכות חיים. אני אדאג לאיכות חיים בבית שאן".
ז'קי לוי. "אחותי אורלי היא מותג" | צילום: שרון צורז'קי לוי. "אחותי אורלי היא מותג" | צילום: שרון צור
ז'קי לוי. "אחותי אורלי היא מותג" | צילום: שרון צור
(ז'קי לוי. "אחותי אורלי היא מותג" | צילום: שרון צור)
לאחד את העיר
לפני כשבוע זכה לוי לחיזוק משמעותי כשחתם על הסכם איחוד וריצה משותפת עם סיעת 'הבית היהודי'. "חיבור עוצמתי", מכנה לוי את הקשר עם הבית היהודי, "השר נפתלי בנט יעזור לעיר המון ויש לו את היכולת".
ומה עם החרדים? הם כוח משמעותי בעיר.
"אני לא פוסל אף אחד. כל מי שרוצה את טובת העיר, הדלת פתוחה בפניו".
יש סבירות שלא תנצח. אתה לוקח את זה בחשבון?
"בפוליטיקה אין 100 אחוז, אבל התחושה שלי שאנצח בהפרש ענק. התמיכה הגדולה בי תהיה אמירה בעיר - אמון להוביל את העיר. סביר להניח שנתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה ולכן, כבן טיפוחיו, סביר גם להניח שאם אבחר העיר תקבל סיוע ענק. הוא אף פעם לא אכזב אותי. יש פה נוער מדהים שאני רוצה לתת לו עתיד".
אם תיבחר, איזה ראש עיר תהיה הפעם?
"החלום שלי שאצליח לאחד את כל העיר. בית שאן היא משפחה קטנה. אנחנו לא עיר גדולה. לא אתן יד להשמצות וללכלוכים במערכת הבחירות. איפה שיש שנאה הראש לא עובד. מה יש לקנא במשפחת לוי? אבא שלי קיבל את פרס ישראל. זה כבוד או נזק לעיר? אחותי אורלי היא מותג במדינה או נזק? אף אחד מבני המשפחה שלנו לא עובד בעירייה או עובד עם העירייה. משפחת לוי היא גאווה לעיר ולמדינה. צריך לברך את המצליחים כי הם אלה שימשכו את העיר קדימה. אם נישאר במסכנות לא נתקדם לשום מקום. לכן, אם אבחר, יום אחרי הבחירות ארצה לאחד את כולם, כולל את רפי, כי יש הרבה משימות לעשות עבור העיר".
ראש העיר רפי בן שטרית מסר בתגובה: "סגן השר ז'קי לוי השאיר אחריו הרס, חובות מצטברים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים וזבל ברחובות. עליית הארנונה בתקופתו של לוי הסתכמה ב־37 אחוזים במשך עשר שנים. הניסיון הפתטי שלו להדביק לנו את העלייה האוטומטית שקבע משרד הפנים הוא ניסיון שהציבור לא קונה אותו. על איזו תקווה הוא מדבר? הוא עסוק בהפצת מסרים. אין לו אמירה של ממש. אין לו מסר והוא האחרון שמבשר תקווה כלשהי".