מועצת גליל תחתון (צילום: שרון צור)מועצת גליל תחתון (צילום: שרון צור)
מועצת גליל תחתון (צילום: שרון צור)
(מועצת גליל תחתון (צילום: שרון צור))
שני מועמדים נוספים הודיעו על התמודדות לראשות מועצת גליל תחתון: סגן ראש המועצה המכהנת, אשר כהן מגבעת אבני, ואילת יוסף משדמות דבורה. מלבדם הצהירו על התמודדות ניצן פלג משדמות דבורה, אריאל בוקר משדה אילן ובועז מועלם מארבל.
לפני כחודשיים הודיע יו"ר המועצה הנוכחי, מוטי דותן, על פרישה מהחיים הפוליטיים בתום שלוש קדנציות מלאות. הוא לא יתמודד פעם נוספת, ואף אמר שאין בכוונתו להתערב או לתמוך במועמד זה או אחר. נכון לעכשיו יש חמישה מתמודדים, אבל מעריכים שסמוך לבחירות כמה מהם יאחדו כוחות, כך שרק שלושה יתחרו על התפקיד.
כהן (48), אב לשלושה והנדסאי תעשייה וניהול, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה. יש לו 15 שנות ניסיון בתפקידים ציבוריים בכירים והוא עובד בחברת 'בזק' כמנהל פרויקטים בחטיבת טכנולוגיה ורשת זה כ־25 שנה. נוסף על תפקידו כסגן ראש המועצה גליל תחתון, כהן מכהן כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. כמו כן, הוא חבר מליאה והנהלת המועצה זה כ־11 שנה ודירקטור בהתנדבות בפארק התעשייה 'קדמת גליל', מ־2006 ועד היום. ביישוב שבו מתגורר כהן יש 1,700 מצביעים פוטנציאליים, בעוד שביישוב ממוצע יש במועצה רק כ־400 מצביעים.
מאז 2003 ועד היום כהן גם מכהן בהתנדבות כיו"ר העמותה לפיתוח גבעת אבני. "במסגרת תפקידי עסקתי במספר פרויקטים לפיתוח ולשיווק כ־180 מגרשים לבנייה ולקליטת עשרות משפחות חדשות", הוא אומר. "היקף הפעילות הכספית של הפרויקטים הגיע לעשרות מיליוני שקלים, ובהתנהלות נכונה הצלחנו להביא לביצוע פרויקטים ציבוריים ותוכניות מתאר ביישוב - כמו מגרשי טניס, מרכז מסחרי בן 3,000 מ"ר, שמחציתו כבר בנויה ועומד לפני אכלוס, הליך שינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר) ומתן זכות למדרגות חיצוניות לקומה שנייה בגבעת אבני, שהביאה לפתרון חוקי ומעשי עבור משפחות ביישוב".
כהן מנמק את החלטתו להתמודד ואומר: "לניסיון ציבורי אין תחליף, ואם אצליח לשכפל את הישגיי בגבעת אבני לשאר יישובי המועצה, אוכל גם להצעיד את המועצה האזורית לעידן חדש, שבו נוכל לייצר משאבים והכנסות לטובת שירותים טובים יותר בכל תחומי החיים".
לדברי כהן, חלק מתפיסת עולמו היא לפתח מקורות הכנסה שייצרו שגשוג ופריחה. נוסף על כך, הוא מעיד שכיו"ר הוועדה לתכנון ולבנייה נחשף לבעיות במושבים ובאגודות החקלאיות, המתקשות לאזן בין צורכי היישובים לצורכי החקלאים - והוא ער לכך.
מועמד נוסף שהצטרף למרוץ הוא כאמור אילת יוסף, בעל משק בשדמות דבורה והבעלים של פארק האטרקציות 'דרך העץ'. הוא נשוי ואב לשלושה, רס"ן במיל' ושוטר מתנדב, שכיהן לאורך השנים בתפקידים ציבוריים, ובהם יו"ר ועד הנהגת ההורים בבית הספר 'כדורי' ויו"ר הוועד המקומי בשדמות דבורה.
לדבריו, בשלב הראשון הוא מתכוון לבנות תוכנית עסקית, שבה יוגדרו יעדים ואופן גיוס המשאבים. בשלב השני תוקם חברה כלכלית לפיתוח האזור, שתיישם את התוכנית העסקית. היעדים שלו הם תחומי החינוך, חיזוק ענפי החקלאות וחיזוק המערכת הקהילתית.