החל מהיום, בין התאריכים 9.2-6.2, ייערך בבית גבריאל שעל שפת ים כנרת ובסביבתו פסטיבל כנרת לסרטי טבע ומסע. הפסטיבל יציג סרטים מרחבי העולם ויעודד יצירה קולנועית מקומית באמצעות תחרות סרטי מסעות. אורחי הפסטיבל יוכלו ליהנות גם מטיולי סאגווי שיתקיימו בפעם הראשונה מסביב לכנרת, מפעילויות ומטיולים ייחודים לפסטיבל.
את הפסטיבל יזמו והפיקו היוצרים והבימאים יגאל לרנר וגדי נמט. "להבדיל מכל פסטיבל סרטים אחר, הרעיון בפסטיבל הסרטים בכנרת הוא לא רק הקולנוע אלא כל החוויה הכוללת שמסביב. אני וגדי שותפי לעשייה מקדמים למעשה שתיים מהאהבות הגדולות שלנו, שהן קולנוע וטבע. אנשים יבואו לא רק לראות סרטים, אלא גם להרים ולהעיר את העמק", אומר לרנר.
הכנרת. "ים של חיים" | צילום: משה אלפרטהכנרת. "ים של חיים" | צילום: משה אלפרט
הכנרת. "ים של חיים" | צילום: משה אלפרט
(הכנרת. "ים של חיים" | צילום: משה אלפרט)
חוויה ייחודית
הרעיון להקמת הפסטיבל נבט במוחו של לרנר כבר לפני כמה שנים, בתקופה שלימד וריכז את המסלול לעיתונאות של המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת. "הפרויקט נולד ביום האחרון של עבודתי על הסרט על יצחק שמיר. נסעתי אז בוואן יחד עם נכדו אלעד שמיר, שמנהל את מרכז כנרת לחדשנות וליזמות בתחום האגרוטק, ואז עלה לי הרעיון להפיק פסטיבל שמשלב קולנוע וטבע. ניסיתי אז לקדם את הרעיון עם יוסי ורדי, ראש המועצה דאז, וזה לא הסתייע. הפעם הצלחנו לקדם אותו יחד עם איה רוזן, מנכ"לית בית גבריאל ועידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית שהוא איש תקשורת לשעבר ומכיר את החשיבות של הדבר הזה, שנתנו לנו את ברכת הדרך".
סרט הפתיחה של הפסטיבל שייפתח היום (6.2) יהיה 'כנרת – ים של חיים', בבימויו של משה אלפרט, בן קיבוץ אפיקים ואחד הצלמים ובימאי סרטי הטבע המוערכים והוותיקים בארץ. אלפרט עמל על הכנת הסרט במשך 20 שנה, והוא יוקרן בפסטיבל בהקרנת טרום בכורה. ביומו האחרון של הפסטיבל תתקיים כיתת אמן שנקראת 'ממשה עד משה', שבה יציג אלפרט סרט גנוז על הכנרת שצילם לפני 30 שנה תחת הכותרת 'אז והיום'.
בפסטיבל תתקיים גם הקרנת סרטו של הבימאי דני מנקין, 'אולסי פרי', על חייו של כדורסלן העבר המפורסם. מדובר בגרסת הבמאי; ויוצגו בו סרטי טבע נוספים מהארץ ומהעולם. נוסף על כך יעודד הפסטיבל יצירה קולנועית מקומית באמצעות תחרות סרטי מסעות ע"ש מוטי קירשנבאום - סרטים שנוצרו על ידי יוצרים מקצועיים וגם חובבים. מפגשים, הרצאות וסדנאות ייערכו בין היתר עם דביר בנדק, דני מנקין, אבי בללי, ניקה טסקלאורי, משה אלפרט, ערן בן ימיני וחיליק מגנוס.
הצלע השנייה של הפסטיבל היא פעילויות שייערכו בטבע באזור במסגרתן יוכלו אורחי הפסטיבל ליהנות מטיולי סאגווי, מפעילות לכל המשפחה ומסיורים בשיתוף החברה להגנת הטבע, רשות הכנרת ובית גבריאל.
"המטרה היא שאנשים יבואו לא רק מהסביבה אלא מכל הארץ, שיישארו ליום־יומיים וישתתפו בפעילויות. ביום האחרון של הפסטיבל יהיה גם טקס נטיעות לכבוד ט"ו בשבט. זהו אירוע לכל המשפחה ואנחנו מקווים שתהיה לפסטיבל תהודה כי הוא מיועד לכל אוהבי הקולנוע והטבע לא רק בארץ, אלא גם בעולם. הסלוגן שלנו הוא 'רואים את הכנרת אחרת', או 'ט"ו בשבט לאילנות ולסרטים'. אנחנו רוצים שאנשים יבואו לראות את הכנרת אחרת, יצרכו תרבות ופעילויות, יטיילו וייהנו, יחוו חוויות וזיכרונות וישתפו אותם, ויבואו לפה גם בשנה הבאה", מוסיף לרנר.
קלאסיקות של שירים אהובים
גם הזמר והמוזיקאי אוהד חיטמן יופיע בפסטיבל עם המופע החדש שלו 'אגדה של פסנתר', שבו יבצע קלאסיקות של שירים אהובים מסרטי דיסני ושירי ילדים נוספים. "אני מבצע במופע לאו דווקא שירים מסרטי דיסני, זה בעצם מסע בין העולמות של הסרטים המצוירים והדמויות", אומר חיטמן, "השירים שאבצע הם אינטרפטציות שלי לקלאסיקות של שירים של דיסני ושל צלילי המוזיקה ולשירים שאני כתבתי. כל אחד מהם מייצג מסע לעולם מוזיקלי אחר. למרות שהמופע נקרא 'אגדה של פסנתר', אני מנגן בשמונה כלי נגינה במופע הזה".
יש לך חיבור מיוחד לשירי ילדים?
"ברור. כאבא, המופע הזה הוא בעצם מופע חנופה לילדים שלי, תאומים בני ארבע וחצי. זה התחיל משירים ששרתי להם ורציתי הרבה זמן לעשות מופע לילדים, אבל שיהיה בלי פירוטכניקה ועם מוזיקליות נטו. אני מתייחס לילדים שווה בשווה בגובה העיניים ומסביר להם מוזיקלית את הדברים. הסיבה שבחרתי בשירי דיסני היא שבמשך שנים אומרים עליי שאני אדם מאוד דרמטי ותיאטרלי והם צודקים, ולראיה, בשנים האחרונות תחום העיסוק העיקרי שלי הוא כתיבה והכנה של מחזות זמר. המופע מותאם לגילאי ארבע פלוס ולשמחתי הרבה מגיעים גם מבוגרים שאוהבים שירי דיסני ומתייחסים לזה כשירה בציבור".
למה בחרת להופיע אצלנו בכנרת?
"לשמחתי הרבה היתה לנו בכורה מוצלחת בפסטיבל הפסנתר ואחרי זה ב'זאפה', והתחיל להיות ביקוש למופע, דבר שמאוד משמח אותי ואנחנו מתחילים עכשיו להופיע בכל הארץ. למעשה, זה המופע הראשון שהולך להיות מחוץ לגבולות תל אביב".