ט"ו בשבט, חג הטבע, יחול השנה בין ה 20-21.1 ובסופ"ש הקרוב מחכים לכם שלל פעילויות וטיולים המתאימים לכל המשפחה. זה הזמן לתת קפיצה קטנה לטבע וליהנות מכל הירוק הזה.
טע וסע - נטיעה ביערות קק"ל
הורים וילדים מוזמנים להצטרף אל יערני קק"ל ביום החג האהוב עליהם ולטעת בעצמם עץ. לרשות המשתתפים יועמדו הסעים ללא תשלום לאתר הנטיעה ובחזרה.
מתי? שישי, 18.1, בין השעות 9:00-13:00. איפה? יער סמוך ללטרון, פארק הירדן, פארק נחל גרר. כמה? ללא תשלום. לפרטים: http://www.kkl.org.il.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
מסיבת עצים - יום הולדת לאילן בבית גוברין
בגן הלאומי בית גוברין צומחים עצי חרוב גדולים ומרשימים, עצי שקד המקשטים אותו (במיוחד בעונת פריחת השקדיות), עצי תאנה שדווקא בחורף עומדים ערומים ובכל זאת צמיחתם מתוך הכוכים והמערות מרשימה, עצי רימון, עצי אלה, ועוד. כל אלו וכן עצי הזית הרבים יזכירו לנו עד כמה אנו משתמשים בעצים ובפירותיהם ועל כן עלינו לכבדם. לכבוד החג ניתן יהיה להכיר את העצים בהדרכות, משימות ומפגשים על דמויות צבעוניות.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 11:00-15:00. איפה? גן לאומי בית גוברין. כמה? ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים.
שותלים בגן לאומי כוכב הירדן
לכבוד ט”ו בשבט בואו לשתול עם עובדי הגן הלאומי מין צמח נדיר - פואת הצבעים, הגדל בגן מקלט לצמחים אדומים בכוכב הירדן. בנוסף החיבולנס מגיע אל כוכב הירדן – אמבלונס לבעלי חיים ותוכלו לשמוע לאן לוקחים את חיות הבר הפצועות.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 10:30-14:00. איפה? גן לאומי כוכב הירדן. כמה? ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים.
חוגגים בטבע ושומרים על הסביבה
שבת של כיף בגבעות הדרומיות של מודיעין. המטיילים מוזמנים ליהנות ממסלול מרהיב בין פרחים ובוסתנים, משרידי ישוב קדומים ומנופים ירוקים ומשלל הפעלות והדרכות לכל הגילאים, הצגות, סיורים למבוגרים עם בכירי החברה להגנת הטבע, יצירה לקטנים, תה ופיתות על הסאדג' לכולם.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 10:00-13:00. איפה? הגבעות הדרומיות של מודיעין. כמה? ללא תשלום. לפרטים: https://www.teva.org.il.
פסטיבל מטיילים במגפיים
פסטיבל החורף של הכרמל מזמין אתכם לחגוג את ט”ו בשבט בדגש על מיומנויות האדם הקדמון - בסיורים והדרכות מיוחדות במסלולי הטבע, פעילויות אקסטרים וסדנאות לכל המשפחה.
מתי? שישי, 18.1, החל מהשעה 10:30; שבת, 19.1, החל מהשעה 11:00. איפה? ברחבי הכרמל. לפרטים אודות הסיורים והפעילויות: http://www.magafaim.co.il/.
שותלים בחווה
סיור ברחבי החווה בתל אביב עם חידונים, פעילויות וסדנאות, חידון פירות יבשים, משחקי עצים, ציור בטבע, מבוך פיקוסים וכמובן שתילה חגיגית במסורת ט"ו בשבט.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 9:30-14:00. איפה? החווה בתל אביב. כמה? 35 שקלים. לפרטים: https://www.hachava.org.il.
סודות הטבע בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרוסודות הטבע בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו
סודות הטבע בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו
(סודות הטבע בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו)
סודות הטבע בפארק נאות קדומים
איך אפשר לדעת בת כמה כלנית? האם לכל עלי הרקפת יש ציור זהה על העלים? אילו פרחים הם עונתיים? מה תפקידם של חלקי הצמח השונים? ואיך עובדת מערכת היחסים המיוחדת של הצמחים עם החרקים הסובבים אותם? משפחות חובבות טבע מוזמנות להגיע לסיור בוטניקה ולשמוע מפי מדריכי הפארק את התשובות לשאלות המעניינות. הסיור עובר במגוון נופי צומח ובין מתקני מים ומתקנים חקלאיים קדומים.
מתי? שישי, 18.1, שעה 12:30. איפה? פארק נאות קדומים. כמה? 40 שקלים. לפרטים: 08-9770770 ובאתר: www.n-k.org.il.
מפריחים את הנגב בצריף בן-גוריון
יום שתילות מיוחד במטרה "להפריח את הנגב" ולצבוע אותו בשלל צבעים וצורות. בנוסף, תתקיים גם סדנה להכנת פרחים בקיפולי נייר.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 11:00-14:00. איפה? צריף בן-גוריון, קיבוץ שדה בוקר. כמה? 15-20 שקלים. לפרטים: www.bgh.org.ilאו בטלפון 08-6560469.
ט"ו בשבט בצריף בן גוריון. צילום: צביקה שמעיהט"ו בשבט בצריף בן גוריון. צילום: צביקה שמעיה
ט"ו בשבט בצריף בן גוריון. צילום: צביקה שמעיה
(ט"ו בשבט בצריף בן גוריון. צילום: צביקה שמעיה)
ט"ו בשבט בגן הבוטני
לרגל חג ט"ו בשבט והבחירות לראשות הממשלה החליטו הצמחים לבחור מנהיג חדש לגן. במהלך ט"ו בשבט יפגשו מבקרי הגן את ה"מועמדים" ויכירו את המצעים השונים של כל אחד. מי יהיה מנהיג הגן? המבקרים מחליטים. בנוסף יהנו המבקרים משלל פעילויות טבע ירוקות כמו שתילת פרחים ברחבי הגן, סדנת כדורי זרעים – זרעי בר של הארץ, סדנת יצירה מחומרי טבע המצויים בגן, לצייר ולצבוע דפי צביעה ענקיים שימתינו לילדים על הדשא וקיר ברכות בו מוזמנים המבקרים לכתוב ברכות לאילנות.
מתי? שבת, 19.1, בין השעות 10:00-15:00. איפה? הגן הבוטני, גבעת רם, ירושלים. כמה? 25-35 שקלים. לפרטים: http://www.botanic.co.il.
ט"ו בשבט בגן הבוטני. צילום: יהודית מרכוסט"ו בשבט בגן הבוטני. צילום: יהודית מרכוס
ט"ו בשבט בגן הבוטני. צילום: יהודית מרכוס
(ט"ו בשבט בגן הבוטני. צילום: יהודית מרכוס)
על שתילים ופילים בגן החיות התנ"כי
גן החיות התנ"כי בירושלים מצטרפים לחגיגות ט"ו בשבט, ויקיימו אירוע נטיעות חגיגי תחת עיניהן הבוחנות של הג'ירפות, הפילים ושאר בעלי החיים בגן. משתתפי הנטיעות יעזרו לצוות לשתול שטחים ירוקים של עצים ושיחים, וייהנו גם מכיבוד של מגוון פירות יבשים, סדנה מיוחדת ליצירה מחומרי טבע ומוזיקה חיה ונעימה המתובלת בשירי ט"ו בשבט. כל מי שיינטע עץ באירוע יקבל גם תעודת הוקרה מגן החיות.
מתי? שישי, 25.1, בין השעות 11:30-14:30. איפה? גן החיות התנ"כי בירושלים. כמה? 44-58 שקלים. לפרטים: 02-6750111, http://www.jerusalemzoo.org.il/.