מגדל העמק מתמודדת החל מהיום עם מציאות שמעולם לא הכירה. בכניסות לעיר נפרשו מחסומים של המשטרה בשיתוף חיילים ורק תושבי העיר או עובדים חיוניים מורשים להיכנס. יש לציין כי מגדל העמק כבר לא בצמרת רשימת הרשויות בהן היתה קפיצה גדולה בהדבקה.
הכניסה המערבית לעירהכניסה המערבית לעיר
הכניסה המערבית לעיר
(צילום: שרון צור)
עד כה 86 מתושבי העיר חלו בקורונה, כשרק חמישה מהם החלימו. המטרה במחסומים היא למנוע ממי שלא תושב העיר להיכנס אליה ללא מטרה או כדי לעשות את חג הפסח עם משפחה בעיר.
ראש העיר אלי ברדה עם קצין משטרהראש העיר אלי ברדה עם קצין משטרה
ראש העיר אלי ברדה עם קצין משטרה
(צילום: שרון צור)
תושב העיר רפי בוסקילה מספר על האווירה בעיר: "אנחנו סגורים בבית. ממעטים לצאת. רק לקניות. ראש העיר אלי ברדה מדווח לנו כל הזמן מה קורה. הוא מרגיע את התושבים. כולם צריכים להישמע להוראות ולעשות את חג הפסח רק עם המשפחה הגרעינית. אני מאמין שהמגפה תחלוף. זה לא פשוט להיות כול היום עם הילדים בבית. אנחנו מנסים לשרוד את הימים האלה".
על הפחד להידבק בקורונה אמר בוסקילה: "אנשים לא רגילים למצב הזה ואכן יש פחד. כל אחד דואג וחושש למשפחתו. אבל העירייה וראש העיר נותנים תחושה שיש על מי לסמוך. אם כולם ישמרו על עצמם נעבור את זה מהר. לנוכח המצב אתמול, בפעם הראשונה בחיי סיפרתי את עצמי עם מכונת תספורת".
רפי בוסקילה מחוץ לביתורפי בוסקילה מחוץ לביתו
רפי בוסקילה מחוץ לביתו
(צילום: שרון צור)
ראש העיר אלי ברדה מרוצה מפרישת המחסומים 'הנושמים' בכל הכניסות לעיר. הבוקר ערך סיור בין המחסומים שהוצבו ושמע על הפעילות מגורמי המשטרה. "זה חלק מההערכות שלנו", אמר ברדה, "אנחנו לא רוצים שיגיעו לפה אורחים שיכולים להדביק את כל העיר מחדש. לא יהיה סגר על מגדל העמק. הנתונים לא מצדיקים את זה".
מחסום בכניסה למגדל העמקמחסום בכניסה למגדל העמק
מחסום בכניסה למגדל העמק
(צילום: שרון צור)
מחסום בכניסה למגדל העמקמחסום בכניסה למגדל העמק
מחסום בכניסה למגדל העמק
(צילום: שרון צור)
בימים אלה מנהל ברדה את המשבר ביד רמה. משוחח עם כל מי שצריך, משר הפנים אריה דרעי, דרך פיקוד העורף ועד בכירי משרד הבריאות. מקפיד לעדכן את התושבים בכל דבר, עורך סיורי שטח דחופים ומשדר אופטימיות.
"האווירה בעיר מצוינת במגבלות של התקופה. התושבים מבינים שיש פה הנהגה שמובילה אותם ושומרת עליהם", הוסיף ברדה, "אנחנו דורשים מהתושבים להקפיד על ההוראות. זה המסר וזה המפתח לנצח את הקורונה ואנשים מבינים את זה. אני לא שומע תלונות מתושבים אלא סולידריות ורואה ערבות הדדית. יש אנרגיה טובה. אנחנו הראשונים שסגרנו את בתי הכנסת בארץ".
אתה חושש להידבק?
"אני לא טרוד בשאלה הזו. אני עובד עבור התושבים על פי ההנחיות וההוראות של משרד הבריאות".
ביקשתם משהו מיוחד מהממשלה?
"רק שיהיה אפשר לעשות פה בדיקות לקורונה".
פרסום ראשוני: 13:45 , 06.04.20