יש תקופות בשנה, למשל פסח או מעברי דירה שמציפות בכולנו הזדמנות לעשות 'בדק בית' בדברים שאין אנו נדרשים אליהם יותר. אז אנחנו מוסרים, זורקים, מבערים או אפילו עושים קח- תן.
אותו הדבר אנחנו עושים בעצמנו, בבית הפנימי שלנו, שבו אנחנו שוקלים בקפידה את הדרך שעברנו, את הבחירות שלנו ובוחרים מה כבר לא משרת אותנו יותר: אולי צורת התנהלות, אולי חברות שלא מקדמת אותנו, אולי שינוי מלתחה או תיספורת - להיות קצת אחרים מתמיד. גם אז, אנחנו זורקים הצידה, בוחרים לעשות או להיות אחרת. משנים את עצמנו מחדש.
אילוסטרציה. צילום: freepikאילוסטרציה. צילום: freepik
אילוסטרציה. צילום: freepik
(אילוסטרציה. צילום: freepik)
אין לי טענות, זה ממש אחלה נקיון הבית הזה. אך הדרך הזו היא הרבה פעמים ארוכה וקשה. לשנות דפוסי הנתהגות של שנים ארוכות, או להחליט לנתק קשרים או ההיפך - לאמץ דפוסי חשיבה אחרים דורשים מאיתנו תעצמות נפש, התמדה ומיקוד גבוה לאורך זמן. זה כמו לעשות תואר אקדמי עם הרבה עבודות בית, עבודות הגשה ומבחנים שנמשכים כמה שנים עד שיוצאים עם התואר הנכסף, או במקרה שלנו, בית פנימי נקי ומצוחצח, שבו כל מה שיש בתוכו זה בדיוק מה שאנחנו רוצים ולא טיפה מעבר.
יש לי אלטרנטיבה בשבילכם, אני רוצה להציע לכם להפסיק לעבוד קשה עם הנקיון הזה: תניחו לרגע את המגב, תכינו קפה ותרימו רגליים למעלה. לא נשמע מפתה?
תמ"א 38 לחיים שלנו
הנה הרעיון, במקום לנקות מה שאתם לא רוצים אולי פשוט תוסיפו מה שאתם כן רוצים?
הרי יש לכם כבר בית שעובד יחסית לא רע, הוא משרת אתכם שנים ארוכות, אתם יודעים בדיוק מה טיבו, למה אתם מסוגלים ומה פחות, איזה הרגלים עושים לכם נעים, איזו חברות תורמת לכם כאנשים, איפה דורש שיפוץ והיכן רק נקיון קטן. ההיכרות עם מה שאם מכירים היא העוגן והבסיס שלכם להמשך, מתוך ההיכרות הזו הרבה יותר קל לעשות שינויים בחיים שלכם. מהבחינה הזו, הרבה יותר פשוט לעשות "תוספות בנייה" על עצמכם מאשר ללהתחיל לזרוק ולהרוס כדי לבנות מחדש. ברגע שתבחרו להוסיף לעצמכם עוד תוספות בנייה: ללמוד משהו חדש, לפתח חברות חדשה, להגדיל את מעגל הקהילה שאתם נמצאים בה- אז באופן טבעי הישן לא רק שייזרק מעצמו- כך אתם גם תוכלו לדעת מהו בדיוק הישן שאין לכם עוד צורך בו.
פשוט תעשו עוד ועוד דברים אשר יפתחו את החיים שלכם לכיוונים שמעניינים אתכם או שאתם חפצים בהם. אל תחכו קודם לזרוק כדי למלא, תתחילו ישר בלהוסיף. באופן הזה אתם תחסכו לעצמכם את הדילמה לבוא ולהחליט מה לא עוד משרת אתכם יותר סמכו עלי עם הזמן, שכבר לא יהיה לכם יותר מדי מקום, אותם הדברים ה "מיותרים" יתגלו מעצמם במקום שתשקיעו זמן בלחפש אותם. בנוסף לכך, יהיה לכם הרבה יותר קל לעשות את השינוי כי אז לא יישאר לכם "חלל" ריק שצריך למלאו, תחושה של ריק בחייכם - כי כבר התחלתם למלא עוד לפני שזרקתם.
במקרה הזה הרבה יותר קל להגיד מה אתם כן רוצים מאשר מה אתם כבר לא רוצים. זה בסדר לעשות קיצורי דרך- לא תמיד צריך לעבוד קשה כדי להגיע למנוחה ולנחלה ואתם גם תהנו מהעשייה.
יפעת סנטו היא מתקשרת ומנטור רוחני. מוזמנים להגיב, לשלוח שאלות ולהתייעץ 054-3339791- , באתר הבית להתפתחות אישית ורוחנית או במייל